Fuhuş çetesi: Polis, maliyeci, doktor...

İSTANBUL - Başbakan Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla çökertilen yirmi iki kişilik fuhuş çetesinin, 15  üyesinin kamu kurumlarında çalışan personel olduğu belirlendi. Operasyonda yakalanan personel arasında polis, maliyeci, vergi denetmeni ve doktor da var.
Başbakan Erdoğan’a gelen bir ihbar mektubu sonrasında Organize Suçlarla Mücedele Şube Müdürlüğü ekiplerinince düzenlenen operasyonda, çete üyesi olduğu öne sürülen yirmi iki kişi Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Zanlıların 15’nin kamu personeli olduğu belirlendi. Zanlılar arasındaiki emniyet amiri, bir başkomiser, Eyüp Kaymakamlığı’nda görevli bir müdür, emniyette görevli bir sağlık görevlisi, iki vergi denetmeni ve maliye memuru da bulunduğu ortaya çıktı. Operasyonda otel, bar ve müzikhollerde gözaltına alınan Türk ve yabancı uyruklu yüz yirmi hayat kadını ise, Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki sağlık kontrolünün ardından Yabancılar Şube Müdürlüğü’ne götürüldü.
İlçe emniyet müdürlüklerinde görevli polislerin şebekeye arama kararı ve operasyon hazırlığıyla ilgili bilgi sağladığı iddia edildi. Vergi denetmenlerinin ise çeteye ait otel ve bar gibi işyerlerinin işleyişi konusunda yardım ettiği bildirildi. Polis meslek yüksek okulunda görevli bir emniyet müdürünün de adının operasyonda geçtiği iddia edildi. Soruşturmada bu emniyet müdürünün de ifadesine başvurulacağı belirtildi. İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, operasyonla ilgili sorulara cevap vermedi. (Radikal)