Fuhuş ihbar hattı kilitlendi

Türkiye'ye zorla getirilen ya da fuhuşa zorlanan yabancı uyrukluların yararlanması için kurulan Alo 157 hattı, meraklı Türkler nedeniyle kilitlendi.

ANKARA - Türkiye'ye zorla getirilen ya da fuhuşa zorlanan yabancı uyrukluların yararlanması için kurulan Alo 157 hattı, meraklı Türkler nedeniyle kilitlendi. İki haftada 3 binden fazla kişinin aradığı hatta, sadece üç kişi gerçek bir tehlike nedeniyle başvurdu.
Alo 157'e gelen telefonlar, Dışişleri Bakanlığı'nda yeni bir meşguliyet yarattı. Geçen ay uygulamaya giren hattı gereksinim duyanlardan çok, meraklı Türk vatandaşları aradı. 3 binden fazla kişinin araması nedeniyle kilitlenen hat gerektiği gibi hizmet de veremedi. Dışişleri, onca telefon içinden sadece üçünün gerçek amaç doğrultusunda aradığını saptadı. Kaynaklar, merakın nedenini, Rusça, Romence, Ukraynaca gibi bölgesel dillerde teyp kayıtlarının devreye girmesine de bağlıyor.
Ukrayna ile anlaşma
Bu hattın devreye girmesiyle yabancıların insan hakları ihlallerinin önlenmesini amaçlayan Dışişleri, sorunu temelden çözmek için de ilgili ülkelerle yasadışı insan ticaretini önleme ve yasadışı yollarla gelenleri iade etme anlaşmaları imzalıyor. En önemli kaynak ülkelerden biri olan Ukrayna'nın Devlet Başkanı Viktor Yuşçenko'nun 6-8 Haziran'da Türkiye'ye yapacağı resmi ziyaret sırasında da bu yönde bir anlaşmaya imza atılacak.


    http://www.radikal.com.tr/7481547481540

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.