Fuhuş teşhirine dur

Erzurum'da Ukraynalı bir hayat kadınının HIV virüsü taşıdığı gerekçesiyle kamuoyuna teşhir edilmesi, polise ders oldu. Polis artık fuhuş zanlılarını teşhir etmeyecek.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Erzurum'da Ukraynalı bir hayat kadınının HIV virüsü taşıdığı gerekçesiyle kamuoyuna teşhir edilmesi, polise ders oldu. Polis artık fuhuş zanlılarını teşhir etmeyecek.
Erzurum Emniyet Müdürlüğü, 1335 erkekle birlikte olan Topor'u, HIV virüsü taşıdığı gerekçesiyle "Bu kadın canlı bombadan bile daha tehlikeli diyerek" teşhir etmişti. Emniyet çevrelerinden Edinilen bilgiye göre Topor'un teşhiri, Ukrayna ile Türkiye'nin arasını açtı. Ukrayna, teşhir olayıyla ilgili Türkiye'ye nota verdi. Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna'nın notası üzerine İçişleri Bakanlığı'nı uyararak, polisin bu tür uygulamalardan kaçınmasını istedi. Dışişleri, insan haklarına aykırı bu tür uygulamalar nedeniyle Türkiye'nin çok ağır eleştiriler aldığına dikkat çekti.
Emniyet Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun talimatıyla konuyla ilgili bir genelge hazırlayarak merkez ve taşra teşkilatını uyardı.
Genelgede, açık alanlarda fuhuş ya da fuhuşa zorlama gibi nedenlerle gözaltına alınanların teşhir edilmemesi de istendi. Polisin bu gibi olaylarda şahısla ilgili işlemleri süratle tamamladıktan sonra konuyu adli makamlara intikal ettirmesi gerektiği belirtildi.
Genelgede, yapılan son yasal düzenlemelerle 18 yaşından büyükler için fuhuşun kapalı alanlarda yapılması halinde suç unsuru olmaktan çıktığı
anımsatıldı. Polisten, bu tür fuhuş olaylarına müdahale etmemesi istendi.