Fuhuştan, 'Help me' notu kurtardı

Fuhuş çetesinin eline düşen Gürcistanlı iki kadın, bir buçuk aylık esaretin ardından bir müşterilerine verdikleri 'Help me' (Yardım edin) yazılı notla kurtuldu.
Haber: SONER KOCAER / Arşivi

ANTALYA - Fuhuş çetesinin eline düşen Gürcistanlı iki kadın, bir buçuk aylık esaretin ardından bir müşterilerine verdikleri 'Help me' (Yardım edin) yazılı notla kurtuldu.
Çalışmak için Gürcü arkadaşı 26 yaşındaki Miladi K. ile Antalya'ya gelen ve üç dil bilen 28 yaşındaki eczacı Nina A., rehberlik yapmak için iş aramaya başladı.
Turizm işi vaat etmişler
Nina A. ve Miladi K.'ya, kendisini turizm acentesi çalışanı olarak tanıtan Şinasi Y., iş bulacağını söyleyerek Atatürk Mahallesi'ndeki bir eve götürdü. Daireye girdiklerinde burada bekleyen iki kişi, kadınları tehdit edip pasaportlarını aldı. Aynı gece kadınlara müşteri getiren Şinasi Y., Nina A. ve Miladi K.'yı ilişkiye zorladı. Kadınlar iddiaya göre, bir buçuk ay boyunca burada zorla tutulup kimliği henüz belirlenemeyen iki kişi tarafından tehdit edildi ve erkeklere pazarlandı. Nina A. önceki gece kendisine müşteri olarak gelen bir kişinin cebine gizlice 'Help me' yazılı not bıraktı. Evden ayrıldıktan sonra notu gören bu kişi, bir arkadaşı aracılığıyla durumu polise bildirdi. Antalya Emniyeti Asayiş Şube Ahlak Bürosu Amirliği ekipleri, kadınların tutulduğu eve baskın düzenledi. Baskın sırasında iki kadın önce korkup odalarındaki yatakların altına saklandı. Eve gelenlerin polis olduğunu öğrenen kadınlar, sevinçten boyunlarına sarılıp ağladı. Emniyet'te tercüman aracılığıyla ifade veren kadınlar, Şinasi Y. ve adını bilmedikleri iki kişiden şikâyetçi oldu. Şinasi Y. gözaltına alınırken, diğer iki zanlı aranmaya başlandı. Yabancılar Şubesi misafirhanesine yerleştirilen Nina A. ve Miladi K. işlemlerin ardından sınır dışı edilecek.
'157' hattı da 134 kadını kurtardı
Uluslararası Göç Örgütü'nün insan ticaretiyle mücadele için kurduğu 'Alo 157' hattı da son iki yılda Türkiye'de zorla fuhuş yaptırılan 134 kadını bataktan kurtarmıştı. Hatta gelen ihbarların yüzde 74'ünü, mağdur kadınların 'vicdanlı' müşterileri yapmıştı.