Fukara Ergün'ün zengin hayalleri

Fukara Ergün'ün zengin hayalleri
Fukara Ergün'ün zengin hayalleri

Ankara Gölbaşı?nda tarım işçiliğini sürdüren aileden Mustafa, yazın işçi kışın öğrenci. Ailenin kızları da okuyor, çocuklar annelerine de okuma öğretmiş. Fotoğraflar: FATİH KILIÇ

Şanlıurfalı Fukara Ergün, yazları gurbette tarım işçiliği yaparak üç çocuğunu üniversitede, beş çocuğunu lisede okutuyor. Oğullardan Mustafa Ergün gazeteci olacak
Haber: EREN AŞNAZ / Arşivi

ANKARA - Üçü üniversite, beşi lise öğrencisi toplam sekiz çocuk babası olan tarım işçisi Fukara Ergün, mevsimlik işlerde çalışıp, tüm çocuklarını okutarak büyük bir başarı öyküsünün kahramanı oldu. Baba Ergün, çocuklarının cahil kalmaması için elinden gelen bütün çabayı gösterdiğini belirterek “Çocuklarım yeter ki okusunlar, biz tarlada daha çok çalışırız” dedi. Ergün’ün çocuklarından Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencisi Mustafa Ergün de ailenin ırgatlık dışında bir geliri olmadığını, ailece çalışarak yıllık okul masraflarını ve harçlarını çıkardıklarını anlattı.

Yazın işçi kışın öğrenci
Ergün ailesi her yıl olduğu gibi bu yıl da Şanlıurfa’dan Ankara’nın Gölbaşı ilçesinde mevsimlik işçi olarak çalışmaya geldi. Ergün ailesinin diğer mevsimlik işçi olarak çalışan ailelerden farkı, bütün zorluklara rağmen baba Fukara Ergün’ün bütün çocuklarını okutmak için gösterdiği çaba ve ısrar. Ergün ailesi, mevsimlik işçi olarak kazandıklarını üniversitedeki üç, lisedeki beş çocuk için harcıyor. İlerlemiş yaşına rağmen bir kenara çekilmeyip çocuklarıyla birlikte tarlada çalışmaya devam eden Baba Ergün amacına da ulaşmış. Çocuklarından Mustafa, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde, Salih aynı üniversitenin Edebiyat Fakültesi’nde, Kemalettin ise Bolu Abant Üniversitesi’nde Yapı Öğretmenliği’nde okuyor. Küçük Nazlı, Urfa Suruç Anadolu Lisesi’nde, Mehmet Ali Suruç Fatih Sultan Lisesi’nde, Yasemin, Figen ve Aynur ise Açıköğretim Lisesi’nde okuyor.
Baba Ergün, büyük şehirlerde okuyan çocuklarının kendileri gibi mevsimlik işçiliğin yanı sıra okul döneminde de çalışmak zorunda olduklarının altını çiziyor. Ergün, “Eğitimsizlikten çok çektik. Türkiye’de çocuk okutmak zor. Yazın burda bizimle tarlada çalışıyorlar. Kışın da okuldan artan kalan zamanlarda çalışmak zorundalar. Okul döneminde çok zorluk çekiyorlar bunu biliyorum” diyor.
Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde okuyan ve gazeteci olmaya hazırlanan Mustafa ise ailesiyle birlikte yazları mevsimlik işçi olarak çalıştığını anlatarak, “Dokuz yıldır ailemle beraber üç aylık yaz sürecinde burada ırgatlık yaparak geçimimizi sağlıyoruz, daha ufakken başka yerlere giderdik. Ailenin tarlada ırgatlık dışında bir geliri yok. Bütün kardeşler harç ve yıllık okul masraflarını yazın tarlada ailece çalışarak karşılamaya çalışıyoruz” dedi. Mustafa, okul döneminde okuldan artan kalan zamanlarda çalışmak zorunda kaldığını ifade ederek şöyle devam etti:
“Ankara’da çiğ köfte dükkânlarında çiğköfte yoğuruyorum. Harç kredisi ve öğrenim kredisi alıyorum burs alamadım, zaten alabilmek için muhtemelen tanıdık olması lazım çünkü hiçbir kardeşim alamadı. Aylık okuldaki giderim yaklaşık 350-400 TL civarında. Çoğu zaman bunu bile karşılamakta zorlanıyor. Hayat benim için zor geçiyor. Ama mücadelemiz sürüyor. Belki aç kalmıyoruz ama birçok insandan çok eksik bir öğrencilik hayatı yaşadığımı hissediyorum. En büyük ağabeyimiz hariç, bütün kardeşlerim okuyor. İmkanlarımızı zorlayarak okumaya çalışıyoruz. Anneme bile evde okuma yazmayı öğrettik.”