Fulbright bursu büyüyor

ABD Eğitim Bakanlığı'nın davetiyle Washington'da çeşitli temaslarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Fulbright programına hem ABD hem de Türk tarafından yapılan katkının arttığını, daha da artırılmasının planlandığını açıkladı.

WASHINGTON - ABD Eğitim Bakanlığı'nın davetiyle Washington'da çeşitli temaslarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Fulbright programına hem ABD hem de Türk tarafından yapılan katkının arttığını, daha da artırılmasının planlandığını açıkladı. Fulbright programına ABD'nin sağladığı katkının 1 milyon 200 bin dolardan 1 milyon 700 bin dolara, Türkiye'nin katkısının ise 280 bin dolardan 500 bin dolara çıkarıldığı öğrenildi.
Çelik'e ziyaretinde eşlik eden Milli Eğitim Bakanlığı Dışilişkiler Genel Müdürü İbrahim Özdemir, ABD'nin bu bursu 2006'da 4 milyon dolara çıkarmasının beklendiğini vurguladı. Özdemir, ABD'nin, Türkiye'de Fulbright bursuna katkısını 1 milyon 700 bin dolara çıkarmasıyla bu programın, Avrupa'nın en büyük burs programı olacağını ve kapsamının da genişletileceğini açıkladı.
7 Mart'ta ABD'nin Avrupa ve Avrasya ilişkilerinden sorumlu dışişleri bakan yardımcılığı görevlisi Laura Kennedy'yle görüşecek olan Çelik'in, Eğitim Bakanı Margareth Spellings'le de görüşmesi bekleniyor. 8-12 Mart arasında ise Florida eyaletinde temaslarda bulunacak Çelik, Florida Valisi Jeb Bush ile de görüşecek. Milli Eğitim Bakanı Çelik, "Türkiye'de Milli Eğitim Bakanlığı olarak çok ciddi bir değişim yapmaya çalışıyoruz. Bir ülkenin sistemini aynen almayı tercih etmedik. Dünyanın neresinde bize uygun uygulamalar var, ona bakıyoruz. Amerika'yı yeniden keşfetmektense, bu alanda tecrübelerinden yararlanmak istiyoruz" dedi.
Fulbright bursu nedir?
Yüksek lisans yapmak isteyenlerin yaşam ve seyahat masraflarını karşılamayı hedefleyen Fulbright bursundan master öğrencileri iki, doktora öğrencileri bir yıl boyunca yararlanabiliyor. Üç temel Fulbright bursu var, her üç burs da Türkiye-ABD Kültürel Mübadele Komisyonu'nca ABD'deki üniversitelerde eğitim görmek isteyenlere veriliyor. Hubert H. Humphrey bursları, alanıyla ilgili yüksek lisans yapmak isteyen kamu görevlilerine sağlanıyor. Doktora sonrası araştırma bursları, Amerikan üniversitelerinde alanlarıyla ilgili araştırma yapmak isteyenlere yönelik. Öğretmen bursları ise Türkiye-ABD Kültürel Mübadele Komisyonu'nca Öğretmen Değişim Programı çerçevesinde ABD'de görev yapmak üzere seçilen öğretmenlere sağlanıyor.


    http://www.radikal.com.tr/7400317400310

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.