Furkan 'Amerikan vatandaşlığı'na güvenmiş

Furkan 'Amerikan vatandaşlığı'na güvenmiş
Furkan 'Amerikan vatandaşlığı'na güvenmiş

Furkan Doğan İsrail baskınında öldürülmüştü.

KAYSERİ - Gazze’ye yardım götürürken konvoydaki ‘ Mavi Marmara ’ gemisine İsrail komandolarının yaptığı baskında yaşamını yitiren dokuz kişiden lise öğrencisi 19 yaşındaki Furkan’ın babası Yrd. Doç. Dr. Ahmet Doğan, “Oğlum, geçen yıl Türk vatandaşlığından çıkmıştı, sadece ABD vatandaşıydı. ABD neden sahip çıkmıyor?” dedi.
Erciyes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Ahmet Doğan, oğlu Furkan’ın ABD’de doğduğunu ve bu nedenle de Amerikan vatandaşı olduğunu söyledi. Anne-baba Türk olduğu için Türk vatandaşı olarak  nüfusa kaydedilen oğlunun geçen yıl 18 yaşına gelince başvurup Türk vatandaşlığından çıktığını belirten Furkan’ın Gazze dönüşü, ABD’ye gitmeyi planladığını belirten Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Furkan, ‘Mavi Marmara’ gemisine binerken ABD pasaportu taşıması ve Amerikan vatandaşı olmasına güveniyordu. Biz endişelerimizi dile getirince ben ‘Ben Amerikalı’yım, bana bir şey yapmazlar’ diye güvenerek gitti. Yani  ABD vatandaşlığına güvendi. Ama gemide Adli Tıp raporlarına göre çok yakından ateş edilerek öldürülmüş.” (dha)


    ETİKETLER:

    Mavi Marmara