Füsun Erdoğan'a tahliye yok

Füsun Erdoğan'a tahliye yok
Füsun Erdoğan'a tahliye yok
Gazeteci Füsun Erdoğan ile birlikte 9'u tutuklu 23 sanığın yargılandığı davanın 20. duruşmasında tahliye kararı çıkmadı. 30 Ekim'de gerçekleşecek duruşmada karar çıkabilir.

Gazeteci Füsun Erdoğan’ın sekizinci yıla giren tutukluluğunun 20. duruşması bugün İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada tahliye kararı çıkmadı.
Bianet'ten Beyza Kural'ın haberine göre, sanıkların büyük çoğunluğunun "örgüt yöneticiliğiyle" yargılandığı davada 12 sanık hakkında "örgüt üyeliği" suçuna işaret eden 314/2 maddesinde ek savunma kararı verildi.
Bugünkü duruşmada avukatların savunmalar için hazırlanmak üzere ek süre istemesi nedeniyle hakim karar duruşması için 30 Ekim 2013 tarihini kararlaştırdı. Sanıkların ve avukatların esas hakkında görüşlerini açıklayacağı bu duruşmada karar çıkabilir.
Duruşmayı Basın Enstitüsü Derneği Başkanı ve Gazetecilere Özgürlük Platformu Sözcüsü Kadri Gürsel, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Avrupa Gazeteciler Federasyonu'nu (EFJ) temsilcisi Esben Ørberg, Hollanda Gazeteciler Sendikası temsilcisi Mehmet Ülger, Sınır Tanımayan Gazeteciler TürkiyeTemsilcisi Erol Önderoğlu'nun da aralarında olduğu gazeteciler de izledi.
Duruşma salonunda jandarmaların yanı sıra polisler de sanıklarla izleyiciler arasında duvar ördü. 

UZUN TUTUKLULUK SÜRELERİNE TEPKİ
Öğle saatlerinde başlayan duruşmada avukatlar uzun tutukluluk sürelerine dikkat çeken konuşmalar yaptı, tahliye taleplerini yineledi. Mahkeme başkanı Ömer Diken de uzun tutukluluklarla ilgili rahatsız olduklarını açıkladı.
Füsun Erdoğan'ın avukatlarından Ali Sarısoy, uzun tutukluluk süresine dikkat çekti. Delillerin "üretilmiş" olduğunu söyleyen Sarısoy, bununla birlikte mahkemenin bu delilleri kabul etmesi durumunda da Füsun Erdoğan'a "örgüt üyeliği" çıkabileceğini buna göre de tutuklu kaldığı süreyle infazının dolduğunu belirtti.

ERDOĞAN: REHİNE GİBİ HİSSEDİYORUM
Gazeteci Füsun Erdoğan savcı mütaalasının "kopyala-yapıştır" olarak hazırlandığını belirtti, delil olarak dosyada yer alan dökümanların hangi bilgisayarda üretildiklerine ilişkin inceleme yapılmasını istedi. Hakimin önceki duruşmada, "Gazetecilik faaliyetinden dolayı yargılanmıyorsun" dediğini hatırlatan Erdoğan, "Eşim de ben de gazetecilik faaliyetinden dolayı değil, suç dosyalarına ismimizin monte edilmesinden dolayı tutukluyuz" dedi.
Füsun Erdoğan eşi İbrahim Çiçek'in tahliyesinden sonra tutuklama kararı çıkmasının da, "maddi delillerden yoksun" olduğunu belirterek, "Kendimi rehine gibi hissediyorum" dedi.
Tutuklu sanık Seyfi Polat'ın konuşmasında, "Diyarbakır Cezaevi Katliamı"na ilişkin sözleri üzerine duruşmaya saat 13.50 itibariyle ara verildi, salon boşaltıldı. Mahkeme kararı yazılı olarak açıkladı.

Eylül 2006 yılından itibaren süren, aralarında eski Özgür Radyo Yayın Koordinatörü Füsun Erdoğan, Atılım Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Sedat Şenoğlu, Atılım Gazetesi Yazarı Bayram Namaz'ın olduğu davada 9'u tutuklu 23 sanık bulunuyor.
4 Haziran'daki duruşmada esas hakkında mütalaasını veren Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Kaplan eski Özgür Radyo Yayın Koordinatörü ve Bianet yazarı Füsun Erdoğan ve diğer 12 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis, diğer sanıkların da 7 yıl 6 ay ile 45 yıl arasında değişen hapisle cezalandırılmalarını istemişti. Sanıklar, Marksist Leninist Komünist Parti (MLKP) üyesi olmakla yargılanıyor.