Füze ihalesinde kritik karar

Füze ihalesinde kritik karar
Füze ihalesinde kritik karar
ABD'nin 'kara liste'ye aldığı bir Çin firmasının kazanması nedeniyle çok tartışma yaratan Türkiye'nin füze savunma ihalesinde teklif yenileme süresi, ihaleye katılan diğer firmaları da kapsayacak şekilde 31 Ocak 2014'e kadar uzatıldı.

Radikal.com.tr – Türkiye ’nin füze savunma sistemi ihalesini bir Çin firmasının kazanmasının ardından NATO ve ABD’den gelen ‘kaygı’ açıklamalarının ardından, aynı ihalede finale kalan üç firmaya, “Teklif sürelerini 31 Ocak 2014 tarihine kadar uzatmaları ve tekliflerini yenilemeleri” yönünde yazı yazıldı.

Füze ihalesini Çin firmasının kazanmasına ABD'nin beklentilerin ötesinde tepki göstermesi üzerine Başbakan Erdoğan , 'Füze için teklif getirilirse düşünürüz' demişti. 

Yeni Şafak gazetesinden Abdülkadir Selvi'nin bugün yayınlanan haber -analizine göre, Başbakan'ın bu açıklamasından sonra kritik bir adım atıldı. Savunma Sanayii, füze ihalesinde görüşmeye kalan üç firmaya teklif sürelerini 31 Ocak 2014 tarihine kadar uzatmaları ve tekliflerini yenilemeleri için yazı yazdı.

Çin'in birinci sırada yer aldığı füze ihalesinde Fransa-İtalya ortaklığı ve ABD görüşmeye kalmıştı. Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından ilgili firmalara gönderilen resmi yazıda, 31 Ekim tarihinde dolacak olan teklif sürelerinin 31 Ocak tarihine kadar uzatılabileceği bildirildi. Firmalara teklif süreleriyle birlikte yeni teklifte de bulunabilecekleri ve bunun değerlendirmeye alınacağı iletildi. Böylece, ihalenin Çin'e verilmesine tepki gösteren ABD'ye teklif süresini uzatma ve yeni teklif sunma imkanı sağlandı.


Abdülkadir Selvi’nin haberinde şu ifadelere yer verildi:

“ABD'liler füze ihalesinde 'her şey bir anda oldu-bitti' şeklinde bir hava oluşturmaya çalışıyorlar ama durum bu gerçeği yansıtmıyor. Türkiye, Uzun Menzilli Füze Savunma Sistemi ihalesine tam 6 yıl önce çıkmıştı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, hafta sonu yaptığı açıklamada savunma füzeleri alımında ABD'li ve Avrupalı şirketlere açık kapı bırakmıştı.

Davutoğlu, "Bitmiş bir anlaşma yok. ABD'li ve Avrupalı şirketler daha iyi şartlar sağlasınlar, onlarla da görüşmeye devam ederiz. Hedefe ulaşmaya bakarız" demişti.

Yeni teklif olursa değerlendirileceğini belirten Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Sadece Rus şirketi elendi. Diğer ikisi hala potada. Ortak üretim olmazsa olmaz şartımızdır. Bizim de kaygımız var. Neden ortak üretimden kaçınılıyor?" ifadelerini kullanmıştı.”