Füzeye Mısır sahip çıktı

İstanbul'da, Ambarlı Limanı'ndaki konteynırlarda bir füze daha çıktı. Mısır'ın Ankara Büyükelçisi, Dışişleri'ni arayarak bulunan silahların kendilerine ait olduğunu dile getirdi.

ANKARA - Ukrayna'dan Mısır'a giderken Breze 47 isimli gemi tarafından
İstanbul Ambarlı Altaş Limanı'na bırakılan ve içinden füze çıkan iki konteynırla ilgili incelemeler sürüyor. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, gemi kaptanının verdiği bilgide, konşimento ve manifestoda gümrükçülerin tespit ettiği mallarla ilgili herhangi bir bilgi bulunmadığını, konteynerdeki malların yedek parça beyan edildiğini yineledi.
Konteynerin içindeki numarayla dışındaki seri numarasının birbirini tutmadığını belirten Tüzmen, kayıtlara göre sahtecilik olduğunu söyledi. Uluslararası kurallara göre, konteynırların içindeki malların tam bildiriminin yapılması zorunluluğunu hatırlatan Tüzmen, "Konteynerların Ukrayna'dan geldiği, Mısır'a götürüldüğü belirtildi. Bildirim yapılmadığı için diğer paketler de açılacak. Sayımlar, tespitler yapıldıktan sonra bir rapor oluşturulacak. Hazırlanacak rapora göre işlemler yapılacak" dedi.
Tüzmen, olayla ilgili kendilerine bir ihbar gelip gelmediği yönündeki sorulara, "Şüphe üzerine gümrük muhafazada görevli arkadaşların, örnekleme yöntemiyle yaptığı denetim sonucunda ortaya çıktı. Kendi içimizde denetim ve sorgu sistemimizi değiştirdik. Sonucunda bu çıktı" yanıtını verdi.
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ise, iki ülke nezdinde girişimler başlatıldığını belirterek, Mısır hükümetinin silahlara sahip çıktığını açıkladı. Mısır'ın Ankara Büyükelçisi Ahmet Fathalla, Dışişleri Bakanlığı İkili İlişkiler Genel Müdürü Büyükelçi Ertuğrul Apakan'la görüşerek, gemideki silahların Mısır hükümetine ait olduğunu söyledi.
Büyükelçi Fathalla, Mısır'daki alıcı şirketin Türkiye'ye yaptığı bildirimde kargonun silah olduğunun açıkça ifade edildiğini,
olaydaki sorunun yükleyici firmanın farklı beyanından kaynaklandığını savundu.
Bu arada İstanbul Ambarlı Altaş Limanı'nda, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Füze Üs Komutanlığı'na bağlı bir ekip tarafından detaylı bir incelenmeye alınan konteynırlardan ikinci bir füze daha çıktı. Bu füzenin de, radyo kontrollü olduğu açıklandı.
'Bildirimde silah yazıyor'
Konteynerlerin yükleme işini üstlenen Martı Denizcilik firması ise şu iddiada bulundu: "Yapılan bildirimde konteynerlerde silah bulunduğu yazıyor. Bize gelen 15 sayfalık evrakta silahların alıcısı Mısır Silahlı Kuvvetleri olarak görünüyor."