G-20 protestosunda üst arama gerilimi: 4 gözaltı

G-20 protestosunda üst arama gerilimi: 4 gözaltı
G-20 protestosunda üst arama gerilimi: 4 gözaltı

Polis protestocuların toplanacağı park civarında yoğun önlem almıştı.

Antalya'da, G-20 Liderler Zirvesi'ni protesto için toplanma alanına gelen gruptakilerden 4'ü üzerlerini aratmayınca gözaltına alındı.

RADİKAL - Antalya'da Belek Turizm Bölgesi'nde düzenlenen G-20 Liderleri Zirvesi'ni protesto eden sivil toplum örgütleri, saat 13.00'ten itibaren Aydın Kanza Parkı'nda toplandı. Parkın çevresini bariyerlerle kapatan polis, eylemcileri tek tek aradıktan sonra alana aldı. Yoğun güvenlik önleminin alındığı park çevresine TOMA ve akrep araçları ve çok sayıda Çevik Kuvvet ekibi konuşlandırıldı. Yürüyüş güzergahı olan Güllük ve Cumhuriyet Caddesi de trafiğe kapatıldı. Arama noktalarında görevli polislere, 'canlı bomba şüphelisi' olarak aranan kişilerin fotoğrafları ve isim listesi verildi. Protestonun yapılacağı alanda, köpeklerle bomba araması da yapıldı.

ARANMAK İSTENMEYEN GRUBA MÜDAHALE

Toplanma merkezi olan Aydın Kazan Parkı'ndaki arama noktasında üst araması yapmak isteyen 4 kişi polisle tartıştı. Tartışmanın büyümesi üzerine polis 4 eylemciyi gözaltına alırken, kısa süreli gerginlik yaşandı.

Meydana giren eylemciler, çeşitli slogan ve pankartlarla G-20 Zirvesi'ni protesto etti. Eylemi yabancı ve yerli medyadan çok sayıda basın mensubu takip ediyor. 

CUMHURİYET MEYDANI'NDA DA PROTESTO

Öğle saatlerinde ise Cengiz Toytunç Caddesi'nde bulunan parti binasında bir araya gelen HKP üyesi grup, 'G-20 ülkemizden defol' sloganıyla Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü. Burada polisin yaptığı aramanın ardından meydana alınan grup, 'Kahrolsun ABD-AB emperyalizmi', 'G-20 paylaşım planlarınız da siz de tarihe gömüleceksiniz, geldiğiniz gibi gideceksiniz' pankartları açtı. Parti üyeleri adına açıklama yapan Emre Okan, "Emperyalistlerin çıkarlarına hangi ülkede kim, nasıl hizmet edecek, hangi politikalar izlenecek, bunları konuşmak için bir araya geliyorlar. Politikalarını sorunsuzca ilerletmek için bu halkları nasıl birbirine düşmanlaştıracaklarını, nasıl ayırıp parçalayacaklarını belirlemek için toplanıyorlar" diye konuştu. Eylem, olaysız sona erdi.

(Mehmet ÇINAR- Mustafa KOZAK-Mehmet KILIÇASLAN-Yusuf ÜNAL/ANTALYA/DHA) 

Doğu Türkistanlılar'dan Çin protestosu 

Türkiye'nin çeşitli yerlerinden Antalya'da bir araya gelen Doğu Türkistan Kültür ve Dayanışma Derneği üyeleri, ülkelerinde Müslümanlara yönelik saldırıları ve G-20 Liderler Zirvesi'ni protesto etti.

Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelen yaklaşık 10 kişilik grup, Çin hükümetinin "soykırım"a dönüştüğünü belirttikleri uygulamaları nedeniyle her yıl yüzlerce Müslümanın hayatının sona erdiğini ifade etti. Grup adına açıklama yapan Dünya Uygur Kongresi Genel Başkan Yardımcısı Seyit Tümtürk, yalnızca ekonomik kriterleri göz önüne alarak gelişmiş ülkeleri belirlemenin, dünyaya yön verenleri bu ülkeler arasından seçmenin, içinde bulunulan kaos ortamının en büyük nedeni olduğunu aktardı. Tümtürk, "İnsanlıktan bihaber, ekonomik gücüne bakarak söz sahibi olanları masanın baş köşesine oturtmaya devam ettikçe dünya barışını ve huzurunu sağlamak çok zor. Doğu Türkistanlılara zulmeden, ekonomik ve siyasi işkence uygulayan, binlerce yıllık tarihi ve kültürü yok etmeye çalışan Çin'i bir kez daha kınıyor, G-20 arasında yer alan ülkeler arsında olmasını anlamıyor ve bir an önce bu hatadan vazgeçilmesini istiyoruz" diye konuştu. (Bülent TATOĞULLARI /ANTALYA/DHA)Antalya'da G-20 Zirvesi'ne mektup götürenlere gözaltı