G-Mall'a ruhsat mühendisi şaşırttı

Türkiye Makine Mühendisleri Odası (TMMOB) İstanbul Şubesi, G-Mall Kültür ve Alışveriş Merkezi'nde 'Büyü' adlı filmin galası sırasında çıkan yangının nedenlerine ilişkin raporunu açıkladı.

İSTANBUL - Türkiye Makine Mühendisleri Odası (TMMOB) İstanbul Şubesi, G-Mall Kültür ve Alışveriş Merkezi'nde 'Büyü' adlı filmin galası sırasında çıkan yangının nedenlerine ilişkin raporunu açıkladı.
İstanbul Şube Başkanı Tevfik Peker, dün raporu açıklamak için düzenlediği toplantıda, yangının başlaması ve büyümesine dekoratif amaçlı kullanılan polisitren malzemenin neden olduğunu belirterek, "Bir facia ucuz atlatıldı" dedi. Peker, yılbaşı süslemeleri yapan yerlerde yanmaz malzeme kullanılması gerektiğine işaret etti. G-Mall'daki incelemelerini fotoğraflar eşliğinde anlatan TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Meftun Gürdallar ise, merkezin bulunduğu alanın daha önce çadır tiyatrosu olduğunu hatırlatarak, "Burası kısa süreli bir yapıydı, şimdi dört katlı bir yapı. Yeşil alan içinde böyle bir yapıya nasıl ruhsat verildi, anlaşılır değil" diye konuştu.
Rapordaki saptamalar şöyle: "Olay anında binadan duman egzozu yapılmamıştır, yangın çıkış levhaları uygun olmayan yerlere asılmış ve uygun olmayan yönleri göstermektedir. Levhalar standartlara uygun değil, yangın acil durum aydınlatması bulunmamaktadır. Yangın kaçış koridorları dar ve standartlara uygun değil. Yangın dolapları kaçış koridorlarına konulmuş ve bu da yangın dolaplarına ulaşılmasını engellemiştir. Bazı yangın çıkış kapılarının yerleri ve çalışma mekanizmaları uygun değil. Ana giriş holünde su püskürtücüleri bulunmamaktadır. Atrium tarzındaki bölümlerde bulunması gereken duman tahliye sistemine rastlanmamıştır. Bazı yangın tüplerinin boş olduğu görülmüştür. 1500 metrekarelik, dört kata sahip, içinde 2 bin kişinin bulunabildiği bir çadıra, bina olarak nasıl yapı kullanım izin belgesi verildiği anlaşılamamıştır. Kayıtlarımızda, bu çadırla ilgili bir mühendise ait sicil durum belgesine rastlanmamıştır."