G20 dönem başkanlığında W20 kadın grubunu kuran Türkiye, dünyayı şaşırttı

G20 dönem başkanlığında W20 kadın grubunu kuran Türkiye, dünyayı şaşırttı
G20 dönem başkanlığında W20 kadın grubunu kuran Türkiye, dünyayı şaşırttı
Türkiye G20 dönem başkanlığı sırasında ilk kez kadın açılım grubu kurarak uluslararası gözlemcileri şaşırttı. "Hükümetin kadın hakları konusunda dünyadaki imajı gözönüne alındığında, pek çok uluslararası gözlemci hükümetin W20 grubunun kurulmasına onay vereceğine inanmamıştı" diyor Gülden Türktan.
Haber: BARÇIN YİNANÇ - barçin.yinanc@hdn.com.tr / Arşivi

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği’nin kurucusu ve 2011- 2015 yılları arasında da başkanı olan Gülden Türktan, Türkiye'nin öncülüğünde W20'nin (Women 20) kurulmasını sağlamasının, hükümetin kadın hakları konusundaki uluslararası imajının düzelmesine yardımcı olduğunu söyledi. W20 başkanı olan Türktan, gelecek ay yapılacak W20 zirvesinde kadın istihdamının arttırılması için bir yol haritası hazırlanacağını söyledi. Türktan W20 ve önemini anlattı:

İLK KEZ TÜRKİYE'NİN DÖNEM BAŞKANLIĞINDA KURULDU

Kadınlar G20’nin B20, C20 gibi diğer açılım gruplarında vardı. Ama organize değildiler, kolektif ses çıkmıyordu.

Bu arada son bir kaç yıldır, kadınlarla ilgili metinler G20 zirve deklarasyonlarına girmeye başladı. Son olarak geçen sene Avusturya dönem başkanlığında 2025 tarihine kadar kadın ve erkeğin gücüne katılım farkını yüzde 25 indirme hedefi kondu. W20’nin kurulması ile  25’e kadar 25 hedefinin içini doldurma şansı yakaladık. Bu hedefi tutturmak için somut bir yol haritasının kabul edilmesini istiyoruz.

W20'NİN KURULUŞU MUCİZE

W20’nin Türkiye’nin G20 dönem başkanlığında kurulması tam bir mucize. Yapılan bazı açıklamaların yurt dışındaki yankıları, yıllarca kabinede sadece tek bir kadın bakanın olması…hükümetin dışarıdaki imajı göz önüne alındığında özellikle uluslararası gözlemciler hükümetin buna onay vereceğine inanmıyorlardı.

Biz KAGİDER olarak (dönemin) Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Ayşe Nur İslam’a W20’nin Türkiye’nin dönem başkanlığında kurulması gerektiğini ilettik. Destek vereceğini söyledi. Daha sonra (dönemin) Başbakan Yardımcı Ali Babacan’a da bu talebimizi ilettik. Babacan diğer ülkelerin de onayının gerektiğini hatırlattı. Ama sonuçta hükümet diğer ülkeleri ikna etti.

Özellikle iki isme teşekkür borçluyuz. Biri Büyükelçi Ayşe Sinirlioğlu, diğeri de dönemin Başbakan Yardımcısı Ali Babacan. Bir de tabii bu kararı onaylayan (dönemin başbakanı) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı da teşekkür etmemiz gerekenler arasında saymamız lazım.
“Nasıl yaptınız, hükümetinizi nasıl ikna ettiniz” diye soruyorlar. Uluslararası kamuoyundan aldığımız tebriğin haddi hesabı yok. Türkiye’nin aldığı karar yurt dışındaki imajının tersi yönünde bir adım oldu. Bu adım Türkiye’nin kadın hakları konusundaki uluslararası imajını düzeltmeye yaradı.

5 ÜLKE HALA YANIT VERMEDİ

Arjantin, Hindistan, Endonezya, Suudi Arabistan ve Güney Afrika, hala yanıt vermedi. Bu temsilci göndermeyecekleri anlamına gelmiyor. Bu arada W20’de erkek temsilciler de var.

Gelecek ay yapılacak W20 zirvesinde tüm ülkelerin kabul edebileceği bir yol haritası üzerine anlaşmaya varmak istiyoruz. Sonuçta gelişmiş ülkeler var, az gelişmiş ülkeler daha muhafazakar olanlar var. Türk dönem başkanlığı olarak 11 öncelikli alan belirledik. Bunlardan benim için en önem taşıyanlardan bir kadınlara kreş desteği sağlanması.

KADINLAR DAHA AZ KRİZ YAŞANMASININ GÜVENCESİ

Ekonomik hayatta kadınların daha fazla yer alması daha az ekonomik krizin yaşanmasını sağlar. Çünkü kadınlar risk alma konusunda daha dikkatliler. Lehman Brothers (erkek kardeşler) eğer Lehman (brothers and sisters) erkek ve kız kardeşler olsaydı batmayabilirdi. Kadınlar çalıştıkları kurumlara değer katar.