Gabar Dağı'nda büyük operasyon

PKK'-nın Şırnak'ta 14 Diyarbakır'da bir askeri şehit etmesinin ardından bölgede son dönemlerdeki en büyük operasyon başlatıldı.

ŞIRNAK/DİYARBAKIR/TUNCELİ - PKK'-nın Şırnak'ta 14 Diyarbakır'da bir askeri şehit etmesinin ardından bölgede son dönemlerdeki en büyük operasyon başlatıldı.
Operasyonlarda Genelkurmay Başkanlığı'na bağlı özel birlikler, bölgedeki özel eğitimli komando timleri ve araziyi çok iyi bilen 20 kişilik korucu timi görev yapıyor. PKK'lıların kaçış noktaları helikopterlerle bombalanıyor. Operasyonlar Gabar, Cudi, Namaz, Kato Dağı'nda yoğunlaştırıldı. Türkiye sınırları içinde operasyon sürürken, Kuzey Irak'taki Kaniması, Nazdur ve Sinath kesimindeki dağlık alanlar yoğun top ateşine tutuldu.
PKK'ya yönelik Tunceli ve Böngöl'de hava destekli geniş kapsamlı operasyon başlatıldı.
ABD ve Rus silahları kullanılmış
Bu arada 13 askerin şehit olduğu pazar günkü saldırı talimatını Yusuf Turhallı'nın verdiği, saldırının ise 'Hakkı' kod adlı İskan Akyüz'e bağlı grup tarafından yapıldığı öğrenildi. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kırmızı bültenle aranan Yusuf Turhallı hakkında ömür boyu hapis istemiyle yakalama kararı bulunuyor. Askerlerin şehit olduğu saldırıda kullanılan silahlar da belirlendi. Buna göre saldırı da Rus yapımı el bombası, Kalaşnikof tüfeklerile ABD yapımı M-16'lar ve biksi ağır makinalı tüfek kullanıldı.