Gabar'da çatışma: Bir üsteğmen ve üç er şehit, dokuz yaralı

Gabar dağında PKK'lılarla çıkan çatışmada dört asker şehit oldu, dokuz asker yaralandı.

ŞIRNAK - Gabar dağında PKK'lılarla çıkan çatışmada dört asker şehit oldu, dokuz asker yaralandı. Şırnak’taki Gabar dağında terör örgütü PKK’ya karşı yürütülen operasyonda güvenlik güçleri ile bir grup terörist arasında çatışma çıktı. Çatışmada bir üsteğmen ve üç erin şehit olduğu, dokuz askerin yaralandığı, yaralılardan beşinin durumunun ağır olduğu öğrenildi. Çatışmada şehit olan Üsteğmenin Gürkan Yavuz'un İstanbullu, erlerden Özkan Kılıç'ın da Giresunlu olduğu belirtildi. Şehit diğer iki erin kimlikleri ise henüz açıklanmadı. Çatışmada, 2 güvenlik görevlisinin de yaralandığı ve Şırnak Askeri Hastanesi’ne kaldııldıkları belirtildi.

BİRLİKLER ALARMDA

Gabar Dağı'nda 4 askerin PKK’lı teröristler tarafından şehit edilmesi, Irak sınırının sıfır noktalarındaki hareketliliği artırdı. Kuzey Irak ile sınır olan Hakkari'nin Uludere- Şemdinli arasındaki askeri birlikler alarma geçirildi. Komandolar, stratejik bölgelere kaydırıldı. Çatışmadan kaçan teröristlerin sıfır noktalarına yöneldiği istihbaratı alınması üzerine bölgelerde operasyon başlatıldı.

Hakkari Dağ ve Komando Tugayı’ndan kalkan süper Kobra helikopterler bölgede keşif yapmaya başladı. Birliklere verilen ‘alarm’ üzerine mevzilerdeki asker sayısı da artırıldı. Karakollarda bekleyen askerler de sıfır noktalarına yönlendirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin olası sınır ötesi operasyonuna her an başlama ihtimaline karşılık sıfır noktalarına da asker sevkiyatı yapıldı. Van’dan hareket eden 30 sivil minibüste bulunan askerler Şemdinli, Yüksekova ve Çukurca ilçelerine getirildi. Hakkari'den Şemdinli'nin Derecik bölgesi ile ile Çukurca İlçesi'nin sınır kesimine tank ve asker sevkedildi. (dha, anka)