Galata'da tasarım fuarı

Türkiye'nin ilk tasarım haftası, 'Istanbul Design Week 2005' 13-20 Eylül 2005 tarihleri arasında genç yetenekleri, profesyonelleri, üretici firmaları ve tasarımcıları bir araya getirecek.

İSTANBUL - Türkiye'nin ilk tasarım haftası, 'Istanbul Design Week 2005' 13-20 Eylül 2005 tarihleri arasında genç yetenekleri, profesyonelleri, üretici firmaları ve tasarımcıları bir araya getirecek. Tasarım haftasında yer alan fuar ise, eski Galata Köprüsü'nde düzenlenecek. Konferans, panel, sergi ve yarışmaların olacağı fuarda, endüstriyel tasarımın yanı sıra moda, yemek, grafik gibi tasarım disiplinleri konu edilecek.
A Design Fair-İstanbul Uluslararası Tasarım Buluşması 2003'te 'Tasarım İktidara' sloganıyla, 2004'te ise 'From Turkish Delight to Turkish Design' sloganıyla yapılmıştı. Bu yıl ise önceki senelerden farklı bir yolla tasarımcılar buluşacak. İstanbul Dizayn Haftası adıyla daha geniş bir kapsama yayılan etkinlik, tüm kenti tasarım kavramıyla buluşturmayı amaçlıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, dDf (Dream Design Factory) ve Art+Decor dergisinin ortak çalışması sonucu hayata geçecek dizayn haftası, Türk tasarımının yanı sıra İstanbul'un kültürel mirasının da yurtdışına tanıtılmasını sağlayacak.
Hedef, kültürel mirasa sahip çıkmak
Yurtiçi ve yurtdışından birçok tasarımcı ve firmayı eski Galata Köprüsü üzerinde buluşturacak etkinliğin küratörü mimar Yılmaz Zenger. Zenger, etkinlikleri ve fuarın kavramsal çerçevesini, 'Su kenti İstanbul, Islak Pazar Yeri Haliç' olarak belirledi. Etkinliğin, önceki gün eski Galata Köprüsü'nde yapılan tanıtım toplantısında konuşan Doğan Burda Rizoli Dergi Grubu Yayın Direktörü Ahmet Buğdaycı, iki yıldır yapılan fuarların sektöre çok önemli katkı sağladığını söyledi. Buğdaycı, "Proje, İstanbulluları kapsıyor. Kenti tasarım merkezi olarak ele alıyoruz. İstanbul'un uluslararası alanda önemli bir tasarım markası olmasını ve kültürel mirasına sahip çıkmayı amaçlıyoruz. İstanbul, Avrupa'nın tasarım merkezi olabilecek bir yer" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7461257461250

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.