Galata'da 'Yahudi Kültürü Avrupa Günü'

Bu yıl beşincisi gerçekleştirilen 'Yahudi Kültürü Avrupa Günü', Galata'da düzenlenen etkinliklerle başladı.

İSTANBUL - Bu yıl beşincisi gerçekleştirilen 'Yahudi Kültürü Avrupa Günü', Galata'da düzenlenen etkinliklerle başladı. Türkiye Hahambaşılığı, Türk Musevi cemaati, 500. Yıl Vakfı'nın da aralarında bulunduğu kurumlar tarafından ortaklaşa düzenlenen etkinlikte ilk olarak, İtalyan Sinagoğu'nda Cako Taragano yönetimindeki Sefarad Sinagog İlahileri Korosu'nun müzik dinletisi gerçekleştirildi.
Sefarad ve Aşkenaz mutfağından yemeklerin Galata'daki altı ayrı lokantada servis edildiği etkinlik kapsamında, ayrıca semt meydanına kurulan standlarda 'borekas' adlı ev kurabiyeleri satışa sunuldu.
Bu yıl ana teması 'Tanıklıklar' olarak belirlenen etkinlikte, tarih boyunca Yahudi toplumlarının yaşadıkları bölgelerde bıraktıkları izler aydınlatılacak. Tüm Avrupa ülkelerinde yöresel Yahudi tarihini, dini mekânlarını ve geleneklerini toplumun geniş kesimine tanıtmak için aynı zamanda Almanya, Avusturya, Belçika, Yunanistan ve Britanya gibi 30 ülkede gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında, sergiler, konserler, konferanslar, söyleşiler, şiir ve müzik dinletileri, film ve dans gösterileri yapıldı.