Galatasaray binası otel olmayacak

Galatasaray    binası otel olmayacak
Galatasaray    binası otel olmayacak
Galatasaray Üniversitesi'nin yanan binası için kampanya üzerine kampanya başlatıldı. Rektörlük: Derslere aynen devam. Vakıf: Otel yaptırmayız.
Haber: ENİS TAYMAN / Arşivi

Galatasaray Üniversitesi’nin Beşiktaş Kampüsü’ndeki 142 yıllık tarihi binada, önceki gece çıkan yangında 20 milyon liralık hasar meydana geldiği açıklandı. Yangında boğaza nazır binanın çatısı çöktü. Mülkiyeti Galatasaray Eğitim Kurumları’na ait olan binada üniversitenin idari birimleri, öğretim üyelerinin büroları ve kütüphane bulunuyordu.
Dün medyada yangın nedeni, söndürmede ihmal ve yanan binanın otel yapılabileceği yönündeki spekülasyonlar konuşulurken Galatasaray camiası yardım kampanyası başlattı.
Galatarasay Eğitim Vakfı Başkan Yardımcısı Adnan Öztürk “Bina tamamen Galatasaray Eğitim Kurumları’nın malıdır. Buraya kimse otel yapamaz. Çivisine kadar her şeyiyle bizimdir. Okul olarak kalacaktır” dedi. 

1) NASIL YANDI? 

Yangın, önceki gün saat 19.00 sularında başladı. Gece yarısına doğru kontrol altına alınabildi. 110 itfaiyeci, 47 araç ve 2 söndürme gemisiyle kara ve denizden müdahale edildi.
İddialara göre önce 3. katta, Prof. Dr. Beril Dedeoğlu’na ait odada yangın bilgisi geldi. İlk müdahale güvenlik görevlilerince yapıldı. İtfaiye “Yangın yok” açıklaması yapacakken çatı aniden alev aldı. Vali Hüseyin Avni Mutlu geç müdahale ve yangının sönüp yeniden başladığı iddialarını yalanladı. 

2) NEDEN YANDI? 

Henüz resmi bir rapor veya tutanak yok. Ancak Vali Mutlu, “İtfaiyemizin ilk değerlendirmesi, elektrik kontağı olma ihtimalinin yüksek olduğu şeklinde” dedi. 

3) ELEKTRİK KONTAĞI AÇIKLAMASI MANTIKLI MI, BİNADA YETERLİ KORUMA VAR MIYDI? 

Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Beyza Metin “Elektrik kontağı iddiaları kulağa komik geliyor” derken tarihi binanın nasıl korunduğu sorusu gündeme geldi.
Galatasaray Eğitim Vakfı Başkan Yardımcısı Adnan Öztürk “Binanın bir eksiği yok. Yangın dedektörleri ve alarmı vardı. Tavandan su fışkırtan bir söndürme sistemi yoktu. Bunlar tarihi binalarda olamıyor” dedi.
İTÜ Öğretim Görevlisi ve Yangın Uzmanı Prof. Dr. Abdurrahman Kılıç ise “Günümüzde bütün bina tiplerinde yangınları önleyebilen sistemler var. Yangının söndükten sonra yeniden başladığı iddiası binada ve özellikle çatıda uyarı tertibatının bulunmadığını akla getiriyor” diye itiraz etti. 

3) BİNA NASIL KORUNMALIYDI? 

Radikal’e konuşan uzmanlar, tarihi binalarda elektrik kabloları çelik borular içinden geçirilmeli. Buatlar demir olmalı. Mutlaka halojen free isimli yanmaz kablo kullanılmalı. Su ısıtıcısı, elektrikli ısıtıcı kullanılmamalı. Her odada duman detektörü ve söndürme aparatları mutlaka bulunmalı. Güvenlik alarm sistemi tablosu binanın dışında bir yerden takip edilmeli. 

4) ŞİMDİ NE OLACAK? 

Yetkililer, binanın aynen korunacağını ve sonuçta üniversite olarak hizmete devam edeceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Ethem Tolga’yı arayarak geçmiş olsun dileğini iletti. Gül, yapının eski haline getirilmesi için her türlü desteğin verileceğini söyledi.
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay “Yerine başka bir bina yapmak mümkün değildir. Aynen tamamlanacak, yerine yıkılıp beton bir bina yapılamaz” dedi. Vali Mutlu da “Neticede rölöve ve restorasyon projeleri elimizde olan bu eserlerin yeni baştan ihyası da tarihin üzerimize yüklediği çok önemli bir görevdir. Bina, eski haline mutlaka kavuşturulacaktır” dedi. 

5) BİNA KİMİN MALI? 

Galatarasay Eğitim Vakfı Başkan Yardımcısı Adnan Öztürk “Bina tamamen Galatasaray Eğitim Kurumları’nın malıdır. Buraya kimse otel yapamaz. Çivisine kadar her şeyiyle bizimdir. Okul olarak kalacaktır” dedi.
6) NEDEN HAVADAN MÜDAHALE EDİLMEDİ? İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş “Gece uçuşu yapılabilen, yangına müdahale edebilecek helikopterle ilgili bir çalışmamız var” açıklaması yaparken Yangın Uzmanı Prof. Dr. Kılıç “Şehir içinde havadan müdahale, yerden yapılan çalışmaları olumsuz etkileyebilir” dedi.

Komşu üniversiteden de destek
Boğazdaki yangın ‘Bina otel mi olacak’ spekülasyonlarına yol açarken yangınla ilgili kampanya üstüne kampanya başlatıldı.
Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı İnan Kıraç “Yeni Galatasaray, küllerin üzerine en kısa zamanda yapılacak” dedi. Başkan Yardımcısı Öztürk de tahmini 20 milyon TL hasar olduğunu belirterek “Bunun 10 milyon TL’sini vakıf karşılayacak. Geri kalanın da dernekler, kulüp derken tamamlanacak” dedi. 
*** Galatasaray camiası adına yapılan açıklamada “Camia eğitim kurumları, eski öğrencileri, kulübü, dernekleri, vakıfları ve taraftarlarıyla en kısa sürede hasar gören binalarını kendi mali imkânlarıyla yeniden yapmak üzere harekete geçmiştir” denildi.
Üniversitenin Gençlik Konseyi ‘Gücümüz Sevgimiz’ fonunu kurdu.
Galatasaray Üniversitesi Rektörlüğü “Eğitim-öğretim hiçbir aksama olmaksızın akademik takvimde duyurulduğu şekilde devam edecektir” denilirken Bahçeşehir Üniversitesi, ‘komşu üniversite’de eğitimin aksamaması için ‘Üniversitem üniversitendir’ kampanyası kapsamında dersliklerini Galatasaray Üniversitesi’ne açtı.
Her köşesi anılarla dolu
Çırağan Sarayı’nın müştemilatı olan bina, mimar Sarkis Balyan tarafından 1871’de inşa edildi. Uzun yıllar Galatasaray Lisesi’nin kız bölümü ve yatakhanesi olarak kullanıldıktan sonra Galatasaray İlkokulu’na tahsis edildi. 1992’de üniversiteye devredildi. Her köşesinde Galatasaray’da öğrenim görmüş kuşakların hatıralarını barındıran binada halen idari birimler ve öğretim üyelerinin büroları vardı.

Kafa karıştıran yarım saat
Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş:
“Saat 19.05’te duman çıktığı söyleniyor. 19.07’de yangın başlıyor. İçeridekilerin yangın tüpleriyle yangını sö
Tarihi ‘elektrik hata’ları arttı! ndürmeye çalıştıkları söyleniyor. Bize ancak 19.36’da yani yarım saat sonra haber veriliyor. İtfaiyemiz de 6 dakika sonra müdahale ediyor. Büyükşehir İtfaiyesi açısından ihmal yok. Yalnız yarım saate yakın bir süre içinde gecikmeli bize bildirilmesi söz konusu.

Tarihi ‘elektrik hata’ları arttı!
Mimarlar Odası İstanbul Şubesi, son dönemlerde yaşanan ve ‘elektrik kontağı’na bağlanan yangınlara dikkat çekti:
28 Kasım 2010: Haydarpaşa Garı’nın çatısı yandı.
11 Şubat 2011: Kılıç Ali Paşa Camii restorasyonunda yangın çıktı.
19 Şubat 2011: Hünkar Kasrı’nın üst katı küle döndü.
23 Aralık 2012: Kapalı Çarşı Örücüler Kapısı yandı.
25 Aralık 2012: Cağaloğlu’nda Milli Eğitim Müdürlüğü binası kül oldu.