Galatasaray-Bursaspor maçı bile eylem alanıydı

Türkiye'de 'ekonomik ömrünü bitirdiği' gerekçesiyle pek çok fabrikanın kapısına kilit vuruldu. Ama bu duruma gelen fabrikaların pek azı SEKA İzmit İşletmesi kadar konuşuldu.

İSTANBUL - Türkiye'de 'ekonomik ömrünü bitirdiği' gerekçesiyle pek çok fabrikanın kapısına kilit vuruldu. Ama bu duruma gelen fabrikaların pek azı SEKA İzmit İşletmesi kadar konuşuldu. Özelleştirme İdaresi tarafından kapatılmak istenen işletmenin 734 işçisi, her gece havai fişek gösterisinden güreşe, kendilerini makinelere zincirlemekten toplu maç ziyaretine kadar pek çok 'eylem'le dertlerini önce İzmit sonra tüm Türkiye'ye duyurmayı başardı.
Türkiye Selüloz ve Kâğıt Fabrikaları A.Ş., kısa adıyla SEKA'nın İzmit'teki işletmesinin kapatılması, 2004'ün Aralık ayında gündeme geldi. Gündeme gelir gelmez de İzmit hareketlendi. Eylemlere sadece 15 yaşında geldikleri 'kâğıtçılık okulu'nda birlikte büyümüş kâğıt işçileri değil, sloganlı yelekler giymiş nineler, dedeler, çocuklar da katıldı.
Emekliler ziyaret edildi
1936'da, kâğıtta dışa bağımlılığı bitirmek için kurulan işletmenin son işçileri, öncelikle emekli SEKA'lıları ziyaret etti. Eylemlerinde SEKA'nın tarihine vurgu yapacaklardı.
İlk büyük eylem 14 Aralık 2004'te yapıldı. Emekli ve çalışan SEKA'lılar, fabrika arazisini almak isteyen İzmit Büyükşehir Belediyesi'ne yürüdü, 'SEKA üretmeli' yazan bildirilerin yanı sıra, binlerce İzmitliye karanfil dağıttılar. İzmit'teki tüm sivil toplum örgütleri. dernek, basın ofisi ve kahvehaneler ziyaret edildi.
Yeni yıla nasıl girersen öyle geçermiş" diyerek yılbaşını işyerinde kutladılar. 8 Ocak 2005'te İzmit tarihinin en kalabalık mitinglerinden biri yapıldı. Kurban Bayramı arifesinde (19 Ocak 2005), 'özelleştirme kararı geri alınana kadar' fabrikadan çıkmamaya karar verdiler. Bayram namazını SEKA Camii'nde birlikte kılıp, ailece işletmede bayramlaştılar. Fabrika çatısına meşaleler ve havai fişeklerle çıkıp 'bir dakika karanlık eylemi' yaptılar. Yüzlerce ev ışıklarını yakıp söndürerek destek verdi.
SEKA işçileri, Galatasaray'ın cezası nedeniyle 22 Ocak 2005 tarihinde de İzmit'in İsmetpaşa Stadı'nda oynanan Galatasaray-Bursaspor maçında da hazırdı. Kale arkasından canlı yayın boyunca slogan atıldı.
İşçilere pastil yardımı!
Eylemler sürerken yaşam da sürüyordu. SEKA'lı dört işçi, 'eylem salonu'nda slogan eşliğinde evlendi. Moğollar, Edip Akbayram, Ferhat Tunç ve pek çok sanatçı, yemekhaneye kurulan sahneyi hiç boş bırakmadı. Bu arada gönüllü doktorlar sesi kısılan işçilere pastil dağıtıyordu.
Eylem, 18 Şubat günü polisin fabrikaya operasyon yapacağı duyulunca doruğa erdi. Kendilerini makinelere zincirleyen işçiler, o günden beri fabrikada. Şimdilik son eylemleri ise güreş müsabakası oldu.
Bilgi işlem merkezi de var
İşçiler 'bilgi işlem merkezi' oluşturdu. Bilgi İşlem Merkezi Sorumlusu Yaşar Akgün, çalışmalarını 10 kişilik ekip ve üç bilgisayarla sürdürdüklerini anlattı: "Mekanik atölyedeki bütün günlük gelişmeleri web sitemize taşıyoruz. Ayrıca, yaptığımız haberleri ve çektiğimiz fotoğrafları bütün haber ajansları, TV, radyo, gazetelere ve sivil toplum örgütlerine gönderiyoruz" dedi. (Radikal, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7389277389270

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.