Galatasaray Üniversitesi göz göre göre yanmış!

Galatasaray Üniversitesi göz göre göre yanmış!
Galatasaray Üniversitesi göz göre göre yanmış!
İstanbul İtfaiye Başkanlığı'nın bir yıl önce hazırladığı bir raporla muhtemel bir yangına karşı Galatasaray Üniversitesi'ni uyardığı ortaya çıktı

Habertürk TV'nin haberine göre, Bir yıl önce hazırlanan 30 sayfalık raporda muhtemel yangın ile ilgili riskler, üç gün önce gerçek oldu. 15 Ocak 2012 tarihinde hazırlanan ve bir tutanakla üniversite yönetimine teslim edilen raporda çarpıcı tespitler bulunuyor... Raporda 'muhtemel bir yangına karşı tedbirleri alın' deniliyor. 20 kişilik bir ekibinin yaklaşık bir haftalık incelemesinden sonra hazırlanan raporda tarihi binanın elektrik tesisatının ve kablolarının tehlike arz edebileceği yazılı.

Özellikle kabloların durumuna dikkat çekilen raporda elektrik kablolarının yangına karşı dayanaksız olduğu, bu kabloların ya yanmaz kablolarla değiştirilmesi ya da çelik borular içerisinden geçmesi gerektiği belirtiliyor.

Yine elektrik kablolarında gangının, bir bölgeden diğer yangın bölgesine geçişini önleyecek yastık, panel ve harç gibi koruyucuların bulunmadığı ifade ediliyor.

Raporda yangın söndürme sistemleri ile ilgili de hayati uyarılarda bulunuyor. Üniversitede otomatik sprintler sisteminin bulunmadığı bunun da olası bir yangında büyük hasarlara yol açabileceği hatırlatılıyor.

Yangınları söndürmek ve gelişen yangınları itfaiye gelinceye kadar sınırlamak amacıyla kurulan ve su püskürtmesi yapan otomatik sistemlerin bulunmadığının altı çiziliyor. Yine üniversitede gazlı söndürme sistemiyle yangın pompalarının da bulunmadığı ifade ediliyor. (Habertürk TV)


  ETİKETLER:

  Habertürk

  ,

  elektrik

  ,

  harç

  ,

  Karşı

  http://www.radikal.com.tr/111835411183541

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Dogu-Bati-Galatasaray - Drina

  Osmanli devletinin modernlesme sürecinde bu sürecin önemli bir sembolü olarak Bati´daki liseler örnek alinarak 1868 yilinda kurulan Galatasaray Mekteb-i Sultanisi`nin, o günden bugüne gecen 1,5 asira yakinlik sürecte ülkede degistirmek istedigi dogu kafasinin bizzat kendisi tarafindan yönetildiginin en acik göstergesidir bu yangin. "bir sey olmaz evelallah", "hicbir seycikler olmaz Allah´in izniyle" söylemlerine teslim, kader-kismetci bir zihniyetin ürünü degilse nedir bu yanginin aciklamasi ve sonucundaki bu eser katliami. Ah o islemeler, o kitaplar. Ahsap zeminine basmaya kiyamazdik. Kendini batili sanan nemelazimci sark zihniyetinin bir baska tezahürü. Bogazin zarif cicek demetinden bir gül kül oldu. Cok yaziklar olsun, cok yazik oldu. Cok gecmeden ticari bir mekan olarak görmeyelim ve bu ayibi binayi aynen onararak affettirmeye calisalim.