Galatasaray Üniversitesi'nde eğitim kesintiye uğramayacak!

Galatasaray Üniversitesi'nde eğitim kesintiye uğramayacak!
Galatasaray Üniversitesi'nde eğitim kesintiye uğramayacak!
Yanan Galatasaray Üniversitesi için seferberlik başlatıldı. Rektörlük eğitimin kesintiye uğramayacağını açıklarken İnan Kıraç garanti verdi: Küllerin arasından yeni Galatasaray yükselecek

Radikal.com.tr, dha - Galatasaray Üniversitesi’nin Ortaköy’deki kampüsünde, dün saat 19.30 sıralarında başlayan yangın uzun uğraşlar sonucu kontrol altına alındı. Binanın ahşap olması nedeniyle itfaiye ekiplerinin soğutma çalışmaları gece boyunca devam etti. Günün aydınlanması ile birlikte binadaki hasarda ortaya çıktı. Tarihi binanın çatı katı tamamen yanarken, 3. katının da iç kısmının tamamen yandığı görüldü. Yangının tamamen kontrol altına alınmasının ardından polis de binaya girerek incelemelere başladı. Polis ve itfaiyenin çalışmaları sürüyor. 

YAZILI AÇIKLAMA

 

Galatasaray Üniversitesi Rektörlüğü'nden dün akşam çıkan yangınla ilgili yazılı açıklama yapıldı.  Açıklamada, " 22 Ocak 2013 Salı günü saat 19.30 sıralarında üniversitemiz tarihi binasının İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğretim elemanlarının çalışma odalarının yer aldığı üçüncü katında sebebi henüz belirlenemeyen bir yangın çıkmıştır. İtfaiye ekipleri tarafından müdahale edilmiş olmasına rağmen uzun süre söndürülemeyen yangın sonucunda tarihi binamız ağır hasar görmüştür. Meydana gelen vahim olay karşısında üzüntümüz tarifsizdir. Yapılacak hasar tespitinden sonra binamızın eski haline getirilmesi için çalışmalar elbirliğiyle aralıksız sürdürülecektir. Eğitim -öğretim hiçbir aksama olmaksızın akademik takvimde duyurulduğu şekilde devam edecektir" denildi.


YARDIM KAMPANYASI


Ayrıca yanan üniversite için yardım kampanyası başlatıldı. ‘Gün; birlik, beraberlik ve dayanışma günüdür’ denilen açıklamada şöyle denildi: “22 Ocak 2013’de meydana gelen yangın nedeniyle Galatasaray Üniversitesi’ndeki binamız ağır hasar görmüştür. Camianın üzüntüsü büyüktür. Galatasaray Camiası, eğitim kurumları, eski öğrencileri, kulübü, dernekleri, vakıfları ve taraftarlarıyla en kısa sürede hasar gören binalarını yeniden inşa etme kararı almıştır. Gün; birlik, beraberlik ve dayanışma günüdür. Yanan binanın küllerinden daha güçlü bir Galatasaray çıkacaktır.

Bağışlar için:
Galatatasaray Eğitim Vakfı
IBAN no: TR 67 0006 7010 0000 0088 3090 50

(Galatasaray Eğitim Vakfı’na Bakanlar Kurulu’nun 8.11.1982 gün, 8/5685 sayılı kararıyla vergi muafiyeti tanınmıştır.)

 

GÜNAY: AYNISI YAPILIP OKUL OLARAK KULLANILIR

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Topkapı Sarayı Müzesinde düzenlenen Piri Reis sergisinin açılışı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Galatasaray Üniversitesi'ndeki yangın sorulan Bakan Günay, “ İstanbul geçmiş yıllarda da bu yangınlardan da zarar görmüş. Genel olarak ahşap ve kagir yapılar çoğunlukla sivil mimari örneklerimizin büyük bir çoğunluğu. Bunlar yangına dayanıksız yapılar. Yeni dönemlerde bu binalar kullanılıyorsa çok ciddi önlemler almak gerekiyor. Haydarpaşa’da çatıda işi kurtarmıştık. Ama olay, Milli Eğitim binasında çok daha istenmez boyutlara vardı. Bugün Galatasaray Üniversitesinde de aynı durumu görüyoruz. Üçüncü kat. Tamamen bir kat yandı. Bütün bu yapıları restore ederken yangın düzeni açısından mutlaka yeniden elden geçirmek gerekiyor. Vali beyden rica ettim. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İtfaiye Müdürlüğü, bizim Koruma Kurullarımız birlikte ve o binaları kullananlar özellikli binayla ilgili çağdaş önlemleri alınmış mıdır diye elden geçirmek gerekiyor. İstanbul gibi bu kadar çok insanın yaşadığı tarihsel birikimin de fazla olduğu bu şehirde bu önlemleri yeni baştan düşünmek gerekiyor “ dedi.

Galatasaray Üniversitesi binasının bundan sonra yıkılıp yıkılmayacağı sorusuna ise Günay, “ Hayır. Geçmiş yıllarda bir binayı yıkardınız yerine bir kagir bina yapardınız. 1970’te olmuş bunlar. Yıkılmış veya yakılmış bir tarihi binanın yerine bir bina yapılmış .Ama şimdiki koruma mevzuatımız buna imkan vermiyor. Bugünkü çağda yapısal özellikleri olan bir bina kendi haliyle yeniden yapılabilir. Başka bir bina onun yerine yapmak mümkün değildir “ yanıtını verdi. Binada eğitimin devam edip etmeyeceğiyle ilgili ise Bakan Ertuğrul Günay, “ O, Galatasaray Üniversitesi’nin bileceği bir şey ama o bina aynen tamamlanacak. Yerine yıkılıp beton bir bina yapılamaz. Bu binaların bütünüyle elden geçirilip – daha önce bunu ben söylemiştim ama ciddi bir eleştiri almıştım ama düşünmekte fayda var - bazılarının yeni baştan temelden çatıya kadar elden geçirilmesi daha yararlı fonksiyonlarla kullanılması kültür turizmi açısından mümkün olabilir mi o ayrı bir tartışmadır. Ama ‘Biz burayı okul olarak kullanmak istiyoruz’ deniliyorsa elbette aynısı yapılıp okul olarak kullanılır “ dedi.

ESKİ HALİNE GETİRECEĞİZ

Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal ile birlikte yanan binaya gelerek incelemelerde bulunan Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı İnan Kıraç, “Galatasaray bu yangından sonra bütün olmuştur. Bu küllerin üzerinde yeni Galatasaray en kısa zamanda yapılacaktır" dedi.
Binada incelemelerde bulunan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de, “Çok üzüldüm. İstanbul’un tarihi noktalarından biri. Gerek Osmanlı gerekse Cumhuriyet döneminde çok önemli olaylara tanıklık etmiş bir bina. Şimdi yapılması gereken rektörümüzle konuşacağım, büyük bir kampanya başlatıp el birliği ile tekrar binayı tarihi doğal dokusuna uygun eski haline getirmemiz lazım. Tarihin burada yok olmasına izin vermememiz lazım" diye konuştu.