Galatasaray Üniversitesi'nde yangın

Galatasaray Üniversitesi'nde yangın
Galatasaray Üniversitesi'nde yangın
Galatasaray Üniversitesi kampüsündeki tarihi ahşap binada yangın çıktı.

Beşiktaş ’daki tarihi Galatasay Üniversitesi öğrencilerinde bulunduğu sırada henüz bilinmeyen bir nedenden dolayı alev alev yandı. Saray bölümüden başlayan yangın kısa sürede büyüyerek tüm binayı sardı. Yangına karadan ve denizden müdahale edildi. Öğrenciler, "Yangın alarmı çaldı. En başta pek umursamadık. Daha sonra büyüdü. Bizi dışarıya çıkardılar" dedi. Çırağan Caddesi üzerindeki tarihi Galatasay Ünivesitesi’nde henüz bilinmeyen bir nedenden saat 19.30 sıralarında yangın çıktı. Bu sırada ders gören öğrenciler ve görevliler için yangın alarmı çaldı. Saray bölümünde küçük çapta çıktığı öğrenilen yangın rüzgarın etkisiyle bir anda büyüdü. Bu sırada öğrenciler dışarı çıkarıldı. Çatı sıçrayan alevler tüm binayı sardı.

İlk gelen Beşiktaş İtfaiye grubuna bağlı yangına müdahalade yetersız kalınca yardım istedi. Beoğlu ve Şişli ve Kağıthane grubuna bağlı ekipler yangına müdahale etti. Denizden kıyı emniyetine bağlı gemilerle yangına müdahale edildi. Yaklaşık 3 saat süren çalışma sonucu yangın kontrol altına alındı. Vatandaşlar ve dışarıya çıkan öğrenciler itfaiye ekiplerinin çalışmalarını korku dolu bakışlarla izledi. Yangının elektrik kontağından çıktığını tahmin edilirken, öğrenciler, "Yangın alarmı çaldığında biz dersteydik. Küçük çaplı bir yangındı. Rüzgarın etksiyle yangın büyüyünce bizi dışarıya çıkardılar. Burası bizim evimizdi. Bir tarih yandı" dediler. 

ZABIT TUTULURKEN YANGIN ÇIKTI
Galatasaray Üniversitesi rektörü Ethem Tolga, yangının önce bir dumanla farkedildiğini ardından hemen süratle yangına müdahale edildiğini söyledi. Ethem, olay yerine gelen itfaiyenin müdahale ettiğini ve yangın olmadığı için zabıt tutulurken çatıdan dumanlar yükseldiğini söyledi.

Tolga yangınla ilgili şöyle konuştu:

"Saat 19.00 civarında bir öğretim üyesinin odasından bir elektrik kontağı marifetiyle işte bir duman söz konusu oluyor. Sonra yangın alarmı çalıyor. Güvenlikçiler hemen gelip müdahale ediyorlar, söndürüyorlar daha doğrusu alev bile yok. Dumanlı yere köpük sıkıyırlar. Sonra itfaiye geliyor, itfaiye yangın söz konusu olmadığı için zabıt tutarken ondan sonra çatıda işte dumanlar çıkıyor daha sora alev alıp gidiyor. Bizim tahminimiz elektrik kablolarından yangının yürümüş olması, yani görünmeyen kısmından yürümüş olması ve çatıya kadar devam etmiş olması. Kagir ama büyük bir kısmı ahşap. Çok eski kuru tahtalarımız var, yani söndürmesi zor oluyor. Şimdi bütün itfaiye, kıyı emniyet hep birlikte çalışıyorlar, umarım kontrol altına alınır. Bu Çırağan Sarayı'na olan kısım henüz kontrol altına alınamadı, umarım o da alınır. Alevler çatıda var ama biraz düşük. Yani o bir saat öncseni göre düşük. İşte uğraşıyorlar. İnşallah kısa zamanda şey olur.

Umarım bir katımız, çatımız ve onun altındaki zarar görmüş olur, daha altta iki katımız, umarım oralara sıçramaz. Burası öğretim üyelerinin ve idarenin olduğu kısım. Öğrencilerin ders yaptığı kısım yolun öbür tarafı oluyor. Şu anda can kaybı gözükmüyor, umarım yoktur. Boşaltılmış. çünkü bina böyle alev alev yanan bir şey değil.

Biz bilgisayar merkezi başka binada, orada onları koruma altına aldık. Bir an önce arşivlerimiz zaten bilgisayar şeyinde, onlarda bir sorun olacağını zannetmiyorum." (aa / dha)


  http://www.radikal.com.tr/111810011181003

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  TARIH VE BU GUNKU GERCEK - Equalizer001

  1871 yilinda ilk okul olarak yapilmis ahsap bir binanin sonsuza kadar yasamasini isteyenler, bunun mumkun olmayacagini anlamadan onu bunu sucluyorlar. Kimi, Tarih yandi(!) diye duygusal agit yakiyor, kimi, olayi Itfaiye rezaleti olarak goruyor, kimi de ahsap binaya uclu piriz takilmaz diyor. Hic kimse, Basiktasin bogaza bakan en pahali arasizi uzerine kurulu ahsap binada, Universite ogretim uyelerinin ve sekretarya odalarinin ne isi var(?) diye sormuyor.

  yazık - ugurlu7

  en gelişmiş olduğu varsayılan üniversitenin rektörü ne kadar da sakin açıklamalar yapıyor.bazı şeyler baki kalıyor.heryeri ahşap bir binada rastgele yapılan elektrik onarımları,üçlü priz peşine bir üçlü priz daha takalım,kahve makinasını da onun peşine takalım...amper nedir volt nedir ? aklımıza bu sorular hiç gelmesin.sonra da elektrik kontağından yangın çıktı diyelim.yazık çok yazık.

  yüzsüzlük - scelerophibia

  şimdi politikacılardan birinin çıkıp yüzsüzlük yapmasını bekliyorum.