Galatasaray ve İstanbul Lisesi yine zirvede

Milli Eğitim Bakanlığı, 2007 OKS Birinci Yerleştirme Sonuçları'nın belli olmasının ardından okulların taban, tavan puanlarına ve kontenjanlarına dair bilgileri açıkladı.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi


Büyütmek için tıklayınız
İSTANBUL- Milli Eğitim Bakanlığı, 2007 OKS Birinci Yerleştirme Sonuçları'nın belli olmasının ardından okulların taban, tavan puanlarına ve kontenjanlarına dair bilgileri açıkladı. En yüksek puanlı iki Anadolu lisesi bu yıl da değişmedi: İstanbul ve Galatasaray.
Uğur Dershanesi Rehberlik Koordinatörü Turgay Polat, okulların 2006 ve 2007 başarılarını karşılaştırdı. Polat'ın derlediği istatistiklere göre, 2006'da ilk tercih edilen okullar arasında yer alan Afyon Süleyman Demirel Fen Lisesi, Aydın Fen Lisesi, Çanakkale Fen Lisesi, Mersin Fen Lisesi, Gaziantep Şehitkamil Fen Lisesi bu yıl yerlerini koruyamadı. Bunların yerini Aydın Fen Lisesi, Kırşehir Prof. Dr. İlhan Kılıçözlü Fen Lisesi, İzmir Bornova Fen Lisesi, Manisa Halil Kale Fen Lisesi ve Denizli Fen Lisesi aldı. Geçen yıl ikinci sırada olan Adana Fen Lisesi bu yıl ilk 10'a son sıradan girdi.
Geçen yıl İzmir'den iki okul ilk 10'a girerken bu yıl sadece Bornova Anadolu Lisesi yedinci sıradan listeye girebildi. 10. sıradaki Cağaloğlu Anadolu Lisesi İstanbul içerisinde puanı yükselen okulların başını çekti. İstanbul'daki Çapa Anadolu Öğretmen Lisesi de geçen yıl ilk 10'da olmamasına karşın, bu yıl en yüksek puanla öğrenci alan ikinci öğretmen lisesi oldu. Özel okullarda ise çok fazla değişiklik yok.