Galericiden işkence iddiası

Galerici Yaşar Akıllı, sağ kolunun Salihli Merkez Karakolu'nda üç polis tarafından kırıldığı iddiasıyla savcılığa başvurdu. Manisa Valiliği olayla ilgili idari, Salihli Savcılığı da adli soruşturma başlattı.

MANİSA - Galerici Yaşar Akıllı, sağ kolunun Salihli Merkez Karakolu'nda üç polis tarafından kırıldığı iddiasıyla savcılığa başvurdu. Manisa Valiliği olayla ilgili idari, Salihli Savcılığı da adli soruşturma başlattı.
Salihli ilçesinde galericilik yapan 31 yaşındaki Akıllı, 26 Eylül gecesi Sevgi Yolu'nda park yüzünden bir kamyoncuyla tartıştığını söyledi. Tartışmaya karışan sivil polislerin itmesi sonucu yere düştüğünü, neden itildiğini sorunca da karakola götürüldüğünü belirten Akıllı, ardından yaşadıklarıyla ilgili şu iddialarda bulundu:
'Kolum kırılınca bıraktılar'
"Orada 'Delikanlı, şimdi burada konuş' dedikten sonra, Taner ve Ayhan isimli polisler ile İlyas isimli komiser, beni yarım saat dövdü. Kolumun kırıldığını anlayınca durdular. Polis minibüsüyle hastaneye götürdüler. Salihli Devlet Hastanesi'nde İlyas komiser yanımdan ayrılmadı. Doktor bayan kötü dövüldüğümü anladı. Adli tabip, 'sol çenede yırtık, sağ elmacık kemiğinde darbe, sol diz bölgesinde darbe ve kolunda üç kırık' olduğu raporunu verdi. Daha sonra yeniden karakola getirip 'Sevgi Yolu'nda tanımadığım kişilerce dövüldüm' diye ifade imzalattılar. Beni eve getirdiler. Ertesi sabah gelip şikâyetçi olmamamı istediler, araya aracılar koydular, baklava gönderdiler.
Akıllı, Valilik ve İnsan Hakları Komisyonu'na da dilekçe verip şikâyetçi olduğunu belirtirken, Vali Orhan Işın, "İdari soruşturma açtım. Olay doğruysa, en ağır ceza verilecek. Savcılık da adli takibata başladı" dedi. Işın, soruşturma aşamasında, olaya adı karışan komiser İlyas Eryılmaz'ı açığa aldığını da sözlerine ekledi.