Galiptir bu yolda mağlup

TÜBİTAK Bilim ve Teknik dergisince Türkiye'de ilk kez düzenlenen ve yarın yapılacak Formula G Güneş Arabaları Yarışı'nın sıralama turları tamamlandı.

İSTANBUL - TÜBİTAK Bilim ve Teknik dergisince Türkiye'de ilk kez düzenlenen ve yarın yapılacak Formula G Güneş Arabaları Yarışı'nın sıralama turları tamamlandı. İlk günün birincisi Ankara Üniversitesi'nin Hitit Güneşi isimli takımının ürettiği Günebakan adlı araç olurken, turu tamamlayamayan ekipler bulutlardan yakındı.
15 üniversiteyle bir lise takımının katıldığı yarışmanın sıralama turları, geçen hafta Formula 1 yarışmasına sahne olan İstanbul Park'ta dün yapıldı. 'Günebakan', 5.3 kilometrelik pistteki turunu yedi dakikada ve ortalama 45 kilometre hızla tamamladı. Birinci olan aracın çıktığı en yüksek hız 60 kilometreden fazla olarak ölçüldü.
Sıralama turlarında Yeditepe Üniversitesi'nin Yugat takımı 'Turkuaz-7TP' aracıyla ikinci oldu. 'Turkuaz-7TP', turu ortalama 35 kilometre hızla 9 dakikada bitirdi. Ortadoğu Teknik Üniversitesi Robot Topluluğu'nun Ort takımı da 'Mes-e' isimli aracıyla parkuru 21 kilometre hızla ve 14 dakikada tamamlayarak üçüncü sırada yer aldı.
Yarış bugün 11.00'de
Kocaeli ve Sakarya üniversitelerinin araçlarıyla birlikte sadece beş takım tam tur atmayı başardı. İki takımın, araçlarındaki teknik sorunlar nedeniyle katılmadığı yarışta, dokuz takım ise verilen yarım saatlik sürede turlarını tamamlayamadı. Teknik sorunların büyük bölümü havanın yoğun bulutlu olmasından kaynaklandı. Hitit Güneşi takımının ilk sırada başlayacağı Formula G yarışması bugün saat 11.00'de. Yarış saatinde İstanbul çevresinde hava parçalı bulutlu.


    http://www.radikal.com.tr/7559747559740

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.