Gallup araştırmasında Türkiye'nin dindarlık oranı: Ateistler yüzde kaç?

Gallup araştırmasında Türkiye'nin dindarlık oranı: Ateistler yüzde kaç?
Gallup araştırmasında Türkiye'nin dindarlık oranı: Ateistler yüzde kaç?
İsviçre merkezli Global araştırma ağı WIN/Gallup International'ın son çalışmasında dünyada ülkelere göre dindarlık oranı ortaya konuldu. Araştırma sonucunda dünya nüfusunun 3'te ikisinin kendisini dindar olarak tanımladığı çıktı.

RADİKAL - Türkiye ’de dindar olduğunu söyleyenler yüzde 79 çıktı. Yüzde 13’lük bir kesim ise ‘dindar değilim’ cevabını verdi. Türkiyeli ateistlerin oranının yüzde 2 olarak görüldüğü araştırmada kendisini din konusunda herhangi bir şekilde tanımlamayanların ya da soruya cevap vermeyenlerin oranı yüzde 6 oldu.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, dünyanın en dindar ülkesi yüzde 94’le Tayland olurken, bunu Ermenistan, Bangladeş, Gürcistan ve Fas yüzde 93’le takip etti. Çin, yüzde 7 ile dindarlığın en az olduğu ülke olarak dikkat çekti. Çinlilerin yüzde 61’i ateist olduklarını söyledi.

Japonya’da dindar olduğunu söyleyenler yüzde 13 olurken, İsveç yüzde 19, Çek Cumhuriyeti yüzde 23 ve Hollanda yüzde 26 ile en az dindar nüfus barındıran diğer ülkeler olarak sıralandı. Türkiye’nin yanı sıra Ortadoğu ’da araştırmanın yapıldığı ülkeler İsrail ve Filistin oldu. Filistin’de ‘dindarım’ diyenler yüzde 75 çıktı. İsrail’de bu oran yüzde 30 oldu.

WIN/Gallup International’ın çalışması gençler arasında dine verilen önemin yüksekliğini ortaya koydu. 25-34 arasındaki yaş grubunda dindarlık yüzde 65’in üzerine çıktı. 55 yaş üstündekilerde bu oran yüzde 60’ın altına düştü.


  http://www.radikal.com.tr/133536313353634

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  %99 Müslüman - alpayari

  E şimdi laflar değişir herhalde

  çin - aharasa

  çine yerleşmek istiyorum. dinden en az bahsedilen yer olarak bir cennet olmalı:))

  din olmaması lazım! - zebda

  yaradan mi dersin kosmoz mu dersin güç mü dersin allah mi dersin bilemem..bir noktaya kadar biliyoruz ki bişey var..ama din , din tam bir hile hurda..din olmasa dünya daha güzel bir yer olurdu...herkes gercek yaratıcıyla bu gezegenle ne bileyim sonsuz alemle bağlantı kurardı ,öyle 3 kere dua ettim cennetde yerim garanti mi? agzıma 3 kere su carptım orucum bozulur mu gibi yüzeysel işlerle ugraşmazdı...

  AÇIK YA DA GİZLİ ATEİSTLER OLARAK, YÜZDE 20'DEN AŞAĞI DEĞİLİZ! - Ali Karatay

  Yanıt vermeyenlerin büyük bir çoğunluğu ve "dindar değilim" diyenlerin azımsanmayacak bir bölümü ateisttir. Kaba bir hesapla, ateist olduğunu kendisine itiraf edenlerin genel oranı kesinlikle yüzde 10'un altında değildir. Aslında bal gibi ateist olup bununla yüzleşemeyenler için bir oran veremiyorum ama kesinlikle yüzleşenlerden az değiller.