Game of Thrones Türkiye'de yeni sezon: Müstehcen!

Game of Thrones Türkiye'de yeni sezon: Müstehcen!
Game of Thrones Türkiye'de yeni sezon: Müstehcen!
Dünya 'Game of Thrones'un yeni sezonunun heyecanını yaşarken, Türkiye diziyle ilgili yeni dava sürecine giriyor. 4 yıl önce askeri lisesi öğrencilerine İngilizceleri pekişsin diye diziyi öneren öğretmenler hakkında şimdi de 'sivil' iddianame hazırlandı.

RADİKAL - İzmir  Maltepe Askeri Lisesi’nde 2011’de isimsiz ve imzasız bir ihbar mektubu ile başlayan ‘Game Of Thrones’ (Taht Oyunları) vakası, yıllarca askeri savcılık tarafından soruşturuldu. 5 subay, öğrencilerine dünyaca ünlü bu diziyi izlettirdiği için ‘Türklüğe hakaret’ ve ‘cinsel istismar’ ile suçlandı. 3 subay emekli olurken, 1 subay ordudan atıldı. Öğretmen asteğmen ise terhis oldu. Eski subayların TSK ile ilişkileri kesildiği için haklarında ‘ sivil ’ iddianame hazırlandı. 

‘DERS ADI ALTINDA’

Hürriyet gazetesinden Toygun Atilla'nın haberine göre İzmir Cumhuriyet Savcısı Mustafa Özdil’in hazırladığı iddianamede 183 öğrenci mağdur olarak yer aldı. Savcı Mustafa Özdil iddianamede şu ifadeleri kullandı: “Şüphelilerin 18 yaşından küçük öğrencilere, ders adı altında müstehcen görüntüler izletmek sureti ile üzerlerine atılı müstehcenlik suçunu işledikleri anlaşıldığından, şüphelilerin ‘Çocuğa müstehcen yayın gösterme-izletme’ suçlamalarından cezalandırılmaları.”

‘HALKIN AR DUYGULARINI İNCİTTİ’

İddianamede, Başbakanlık Küçükleri Muzur Neşriyattan Koruma Kurulu’nun dizi ile ilgili verdiği rapora da atıfta bulunuldu. Raporda, askeri lise öğrencilerine izlettirilen görüntülerin, ‘halkın ar ve haya duygularını incittiği, cinsi arzuları tahrik ve istismar eder nitelikte genel ahlaka aykırı olduğu’ belirtildi.