Gamze 'engel' tanımıyor

Görme engelli olan 17 yaşındaki Gamze İrtem, Didim Selçuk Özsoy Çok Programlı Süper Lisesi'ni birincilikle bitirerek, azmin sembolü haline geldi. Görme yeteneğini zamanla çok büyük oranda yitiren Gamze'nin tek umudu kök hücre nakli.
Haber: MEHMET ŞİRİN / Arşivi

AYDIN - Görme engelli olan 17 yaşındaki Gamze İrtem, Didim Selçuk Özsoy Çok Programlı Süper Lisesi'ni birincilikle bitirerek, azmin sembolü haline geldi. Görme yeteneğini zamanla çok büyük oranda yitiren Gamze'nin tek umudu kök hücre nakli.
Doğuştan görme engelli olan Gamze, Valiler İlköğretim Okulu'nun ardından, Didim Selçuk Özsoy Çok Programlı Süper Lisesi'nde de aynı başarıyı gösterdi. Kitaplarını gözlerine çok yaklaştırarak, güçlükle okuyabilen, yazılı sınavlarda büyük sıkıntı çeken Gamze, tüm zorluklara karşı pes etmedi. İrtem, ailesi ve öğretmenlerinin de destekleriyle başarı grafiğini sürekli yükseltti. Yabancı Dil C sınıfı öğrencisi olan Gamze İrtem, okulunu, 4.84 mezuniyet notuyla bitirdi.
850 öğrenciyi geçti
Okul müdürü Ayhan Yakşi, Gamze için düzenlediği ödül töreninde şunları söyledi: "Onun, inanılmaz bir çalışma ve başarma azmi var. Ders notları ve sınav soruları, hep, yazı karakterleri büyütülerek verildi. Bugün, okulumuzdan şampiyon olarak ayrılıyor. Hepimiz çok mutluyuz. 850 öğrencimiz arasında, doğuştan görme engeli olan bir öğrenci, süper lisenin birincisi oluyor. Azmi engel tanımıyor."
Gamze de, öğretmenlerine şükran borçlu olduğunu ifade etti. Okulda öğrendiklerini evde tekrar ederken annesinin yardım ettiğini belirten İrtem, "Annem okudu, ben dinledim. Evde böyle çalıştım. Evet, çalışkanım, ama birincilik de beklemiyordum" dedi.
Ameliyat çok riskli
Gözündeki rahatsızlık nedeniyle Aydın Devlet Hastanesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Dünya Göz Hastanesi'ne gittiğini dile getiren Gamze, şöyle devam etti: "Görme kusuruma dejeneratif miyopi teşhisi konuldu. Yani retina tabakası bozukluğundan kaynaklanan bir rahatsızlık. Tedavisi yok. Göz damarım çok ince olduğu için ameliyat da çok riskli. Ameliyat sırasında tamamen görme yeteneğimi kaybedebileceğim söylendi. Ama, ameliyat olmasam bile, görme kaybı sürekli arttığı için ileride zaten kör olacakmışım. Tek bir yol var, kök hücre nakli. Son umudum bu."
Hayalinde matematik ya da yabancı dil öğretmenliği olan Gamze, bu yıl kendini hazır hissetmediği için ÖSS' ye gelecek yıl gireceğini ifade etti.
Aile yardım bekliyor
Kızının sağlık sorununun çözümü için devletten yardım bekleyen anne Sevim İrtem, oğlunun da doğuştan görme engelli olduğunu söyledi. Anne İrtem, "Oğlum liseyi bitirdi, engeli nedeniyle üniversiteye gidemedi. Şimdi Gamze de aynı durumda. Doktorlar, yurtdışında tedavi olanaklarının araştırılabileceğini belirtti. Bu konuda tıbbi yardım bekliyoruz" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7489237489230

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.