Gamze Özçelik davasında yine aynı ceza: 5 yıl 10 ay

ANTALYA - Oyuncu Gamze Özçelik’e tecavüzle suçlanan eski basketbolcu Gökhan Demirkol bir kez daha 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme Demirkol’u ‘cinsel saldırı’ suçundan hapse mahkûm ederken, ömür boyu kamu hizmetlerinden yoksun kılınmasına da karar verdi ve yurtdışına çıkış yasağı koydu. Yargıtay bu cezayı onayladığı takdirde Gökhan Demirkol, yattığı sekiz aylık süre göz önüne alınarak cezasının geri kalanını çekmek üzere cezaevine girecek.
Demirkol, internet ve cep telefonlarına düşen cinsel ilişki görüntülerinin ardından yargılanmaya başlamış ve 5 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Ancak Yargıtay 5’inci Ceza Dairesi, Özçelik’in bu olay nedeniyle ruhsal sağlığının bozulup bozulmadığının tespiti gerektiğini belirterek kararı bozmuştu. Bunun üzerine yeniden başlayan dava, Antalya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve yaklaşık 1 saat 20 dakika süren altıncı duruşmanın ardından bitti.
Duruşmaya Gamze Özçelik Pektaş katılmazken, sanık Gökhan Demirkol son savunmasını yaparken izleyici sıralarında bulunan annesi Tülay Demirkol gözyaşlarına hâkim olamadı. 

Adli Tıp raporu dikkate alınmadı
Mahkeme Adli Tıp Genel Kurulu’nun Özçelik’in ruh sağlığının bozulduğu yönündeki raporunu, ‘Özçelik’in ruh sağlığının tecavüze bağlı olarak bozulup bozulmadığının anlaşılamadığı gerekçesiyle’ dikkate almadı. Demirkol’u ‘cinsel saldırı’dan 5 yıl 10 ay hapse çarptırdı. (dha)