Gamze Özçelik gerekirse zorla Adli Tıp Kurumu'na götürülecek

Gamze Özçelik gerekirse zorla Adli Tıp Kurumu'na götürülecek
Gamze Özçelik gerekirse zorla Adli Tıp Kurumu'na götürülecek

Tutuksuz sanık Demirkol (solda) gazetecilere yanıt vermedi. FOTOĞRAF: SEYHAN KURTMAN / AA

ANTALYA - Manken ve oyuncu Gamze Özçelik’in “tecavüz görüntülerinin internete verilmesinin ardından fiziksel ve ruhsal sağlığının bozulup bozulmadığı”nın anlaşılması için yapılan duruşma, karıştı. Duruşma Özçelik’in gerekirse ‘zorla’ Adli Tıp Kurumu’na götürülmesi kararıyla 5 Haziran’a ertelendi.
Antalya 3. Ağır Ceza Mahkemesi, Demirkol’u tecavüzden 5 yıl 10 ay hapse çarptırdı. Ancak Yargıtay 5. Dairesi, temmuz ayında “Görüntülerin medyada yer alması Özçelik’in fiziki ve ruhi sağlığını bozmuş mu, Adli Tıp Kurumu’ndan yeni rapor alınarak belirlensin, bozduysa Demirkol’a en az 10 yıl hapis cezası verilecek şekilde yeniden hüküm kurulsun” dedi. Yeniden başlayan dava dün Antalya Adliyesi’nde görüldü. Duruşmaya tutuksuz sanık Gökhan Demirkol katıldı. Özçelik’in babası Talat Özçelik ise izleyici bölümünden takip etti. 

Kolu mühürlenerek...
Duruşmada öncelikle neden hâlâ Adli Tıp Kurumu Raporu’nun gelmediği ele alındı. Ve Adli Tıp Kurumu 6’ncı İhtisas Dairesi’nin cevabı okundu: “Müşteki Gamze Özçelik’in sol kolunun mühürlenerek dairemize gönderilmesi halinde raporun verileceği...” (Adli Tıp raporu alacak kişiler, kimlik kontrolü amacıyla kollarına mühür vurularak kuruma yollanıyor. Kimlik tespiti konusunda mühürlü fotoğraf gibi yöntemler varken bu yöntemin kullanılması eleştiriliyor.)
Bunun üzerine Özçelik’in avukatı Fatih Volkan, “Yargıtay bozma kararında cinsel saldırı olayını kabul ediyor. Sadece raporun Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu’ndan alınmasını istiyor. Ancak dosya yanlışlıkla 6’ncı İhtisas Dairesi’ne gönderilmiştir. Kolun mühürlenerek yeniden gönderilme kararı müvekkilimin o travmayı bir daha yeniden yaşamasına neden olacaktır” dedi.
Demirkol’un avukatı Ömer Yeşilyurt ise bir anestezi uzmanından aldığı raporu mahkemeye sundu. Uzmanın Özçelik’in ilişki sırasında kendisinde olduğu yönünde rapor verdiğini belirten Yeşilyurt, “Mağdurenin bacaklarının duruşu, 180 derece kavisli hali, kasları, nefes alıp verişi, boyun damarlarının kalkıp inmesi ve yine ilişki sırasında boynunu kaldırıp vajinasına bakması kendinde olduğunu, cinsel ilişkiye hazır olduğunu gösteriyor” diye konuştu. Bu sözler üzerine iki tarafın avukatları tartışmaya başladı. Mahkeme heyeti ise dosyanın Adli Tıp Kurumu Genel Kurulu’na gönderilerek rapor aldırılmasına, Özçelik’in mevcutlu olarak gönderilmesi talep edilirse duruşma günü beklenmeksizin bu konuda işlem yapılmasına karar vererek duruşmayı 5 Haziran 2009 tarihine erteledi.
Duruşma sonunda baba Talat Özçelik “Bu olay sadece kızımın değil, bütün ailemin psikolojisini bozdu” demekle yetindi. (dha)