GAP şenliği hüzne boğuldu

Atatürk Barajı Gölü'nde dün sabah neşe içinde başlayan triatlon, 19 yaşındaki iki sporcunun boğularak ölümüyle yasa boğuldu. Sporculardan birinin kalp krizi geçirdiği diğer sporcunun ona yardım etmek isterken birlikte boğuldukları sanılıyor.
Haber: FADIL BİNZET / Arşivi

ADIYAMAN - Atatürk Barajı Gölü'nde dün sabah neşe içinde başlayan triatlon, 19 yaşındaki iki sporcunun boğularak ölümüyle yasa boğuldu. Sporculardan birinin kalp krizi geçirdiği diğer sporcunun ona yardım etmek isterken birlikte boğuldukları sanılıyor.
11. GAP Şenlikleri kapsamında Kâhta ilçesinin Neşet'in Yeri mevkiinde yapılan ve 750 metre yüzme, 20 kilometre bisiklet ve 5 kilometre koşu olarak düzenlenen triatlona, İstanbul, Balıkesir, Sakarya, Ankara, Tokat, Sivas, Adana ve Mersin'deki 18 kulüpten 30 sporcu katıldı. Kâhta Feribotu'ndan birlikte suya atlayan yarışmacılardan, Tokatlı milli yüzücü Ali Esmer ve Mersinli sporcu Menderes Çoban, 50 metre derinlikteki baraj gölünde kısa bir süre yüzdükten sonra sulara gömüldü. Tokatlı sporculardan Mustafa Yokuş ve Tekin Aslan da boğulma tehlikesi geçirdi. Yokuş ve Tekin, feribottan suya atılan can simitleriyle kıyıya çıkmayı başardı.
Adıyaman ve Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Sualtı Timleri, Çoban ve Esmer'in cesedini sudan çıkardı. Esmer'in, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu 3. sınıf öğrencisi olduğu belirtildi.
'Telaşla birbirlerine sarılmış olabilirler'
Adıyaman Valisi Halil Işık, Triatlon Federasyonu Başkanı Korhan Kılıçoğlu'ndan bilgi aldı. İki sporcunun boğularak öldüğünü açıklayan Vali Işık, "Boğulma nedenine ilişkin kesin bir bilgi olmamakla birlikte kalp krizi ya da kramptan şüpheleniyoruz. Yüzücüler telaşa kapılıp birbirlerine sarılmış, boğulma bu yanlış davranış sonucu meydana gelmiş de olabilir. Ancak kesin ölüm nedenleri otopsiyle ortaya çıkacak" dedi. Vali Işık, triatlon yarışmalarının değerlendirme dışı bırakıldığını, bu nedenle sporculara ödül verilmeyeceğini açıkladı. Bu arada, GAP şenlikleri kapsamında yapılacak su kayağı yarışması, halk müziği konseri ve folklor gösterileri iptal edildi.


    http://www.radikal.com.tr/7571907571900

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.