GAP'ta yabancıdan iz yok

Devletin, Türkiye topraklarının yabancılara,özellikle GAP'ın İsraillilere satıldığı iddialarını ciddiye alarak kapsamlı bir araştırma yaptırdığı ortaya çıktı.
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Devletin, Türkiye topraklarının yabancılara,özellikle GAP'ın İsraillilere satıldığı iddialarını ciddiye alarak kapsamlı bir araştırma yaptırdığı ortaya çıktı. Genelkurmay, MİT, Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, GAP bölgesindeki illere heyet göndererek valilik, kaymakamlık ve askeri birliklerle görüştü. MİT bölgede istihbari çalışma yaptı. Araştırma sonunda da, iddiaların doğru olmadığı sonucuna varıldı.
Nil ile Fırat arası
Tapu Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, kamuoyunda İsrail'in Yahudiler tarafından kutsal sayılan Nil ile Fırat Nehri arasındaki toprakları kapsayan 'Arz-ı Mevud' bölgesini ele geçirme amacı olduğunun dile getirildiğini anımsattı.
Toplumda, 'İsraillilerin Filistin'de önce toprak satın aldığını, ardından bölgeyi işgal ettikleri, aynı şekilde Arz-ı Mevud bögesinde bulunan GAP'ta da çok miktarda toprak satın aldıkları' düşüncesinin olduğunu anlatan Adlı, şunları söyledi:
Tek tek dolaşıldı
"GAP'ta İsraillilerin hiç gayrimenkulu yok. Ancak, bölgede İsraillilerin Türk vatandaşları aracılığıyla gayrimenkul satın aldıklarına dair söylentiler var.
MİT, Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve bizim müfettişler bölgede araştırma yaptı. GAP bölgesini tek tek dolaştılar. Valilerle, kaymakamlarla, askeri birimlerle görüşmeler yapıldı. Bu görüşmeler sonucunda İsrail'le ilgili en ufak bir bilgiye rastlanmadı. İstihbarat yapan MİT de bu konuda bir şey tespit edemedi."
Adlı, Türkiye'de İsrail vatandaşlarına ait gayrimenkullerin eylül itibarıyla 133 tane olduğunu, bunların 82'sinin İstanbul'da bulunduğunu söyledi.
Yabancılara mal satışında 'karşılıklılık ilkesi'nin uygulandığını belirten Adlı, Hatay'ın Türkiye'ye katılmasından sonra mal sahibi Araplardan bir kısmının Suriye uyruğuna geçtiğini, Türkiye'de kalan gayrimenkullerin Suriye'nin malvarlığı gibi göründüğünü ifade etti.
Adlı, "1939'dan beri Suriyelilere gayrimenkul satılmadı. Bu ülke vatandaşlarına gayrimenkul satışı zaten yasak" dedi.
Tapu Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, belli bir ülkenin veya topluluğun bir bölgede yoğun arazi satın almasının dikkat çekici olacağını dile getirerek, şöyle konuştu:
'Gereken yapılır'
"Devletin hem devletleştirme hem kamulaştırma yetkisi var. Herhangi bir bölgede böyle bir yoğunlaşma olursa ve devlet orada daha önce bir önlem almamışsa devlet orayı kamulaştırır, el koyar, yaptırmaz. Daha öncesinde bölgede yoğunlaşma olduğunu görüp orayı stratejik veya askeri yasak bölge ilan eder, orada derhal satışı durdurur.
Komisyon, yabancılara gayrimenkul satışıyla ilgili periyodik olarak toplanıp değerlendirmeler yapıyor. En ufak sıkıntı doğduğu zaman her kurum üzerine düşeni hemen yapacaktır."