Gardiyanlar da başörtülü çalışabilecek

Gardiyanlar da başörtülü çalışabilecek
Gardiyanlar da başörtülü çalışabilecek
Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, cezaevlerinden görev yapan personelin başörtüsü takarak çalışabileceğini açıkladı.

ANKARA (AA) - Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, "ceza infaz kurumları ile denetimli serbestlik müdürlüklerinde görev yapan personelden isteyenlerin, başörtüsü takarak çalışabileceğini", bununla birlikte "resmi üniforma giyen personelin başörtüsünün, üniformaya uyumlu olacağını ve kapalı ortamlar dışında başörtüsü üzerine kep takılacağını" bildirdi.

Genel Müdürlük, cumhuriyet başsavcılıklarına "Kıyafet Yönetmeliği uygulaması" konulu yazı gönderdi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının internet sitesinde yayımlanan yazıda, bazı yerlerdeki Cumhuriyet başsavcılıklarının yazıları ile Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamındaki başvurularda, kadın infaz ve koruma başmemurları ve memurlarından isteyenlerin başörtüsü ile çalışıp çalışamayacaklarının sorulduğu belirtildi.

Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik'te yapılan değişiklik anımsatılan yazıda, şöyle denildi:

"Ceza infaz kurumları ile denetimli serbestlik müdürlüklerinde görev yapan personelden isteyenler, kıyafet yönetmeliğindeki söz konusu değişiklikten sonra kurumlarımızda başörtüsü takarak çalışabilecektir. Resmi üniforma giyen personelden başörtüsü takacakların, yönetmeliğe uygun olarak giydiği üniformaya uyumlu (tişörtle aynı renk tonunda, desensiz, tek renk) başörtüsü takması gerekmektedir. Ayrıca, kapalı ortamlar dışında başörtüsü üzerine kep takılacaktır." (aa)