Gardiyanlara dayak davası

Adalet Bakanlığı'nın 'Kötü muamele yok' dediği Sincan F Tipi Cezaevi'nde görevli yönetici ve infaz koruma...
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Adalet Bakanlığı'nın 'Kötü muamele yok' dediği Sincan F Tipi Cezaevi'nde görevli yönetici ve infaz koruma memurlarından yedisi hakkında tutuklu Mehmet Güneş'e üç gün işgöremezliğe yol açacak şekilde dayak attıkları, şikâyette bulunan mahkûm hakkında da görevlileri darp ettiği gerekçesiyle dava açıldı.
Sincan F tipinde 16 Mart tarihinde yaşanan olay, tutuklu Güneş'in, avukatı İmam Buğu'nun şikâyeti üzerine yargıya taşındı.
Avukat, meslektaşı ve bazı tutukluların görgüleriyle, müvekkili olan Güneş'in mektubunu esas alarak görevli jandarma ve infaz koruma başmemurları hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.
Verilen dilekçede, müvekkilinin olay nedeniyle gözünde morluk, kafasında şişlik bulunduğuna, görme bozukluğu oluştuğuna, göğüs ve böbreklerde ağrılar meydana geldiğine işaret edildi.
Sincan Cumhuriyet Savcısı Zihni Aslan, soruşturma sonunda adli tıp raporunu esas alarak görevli infaz koruma başmemuru Aydın Kılınç, cezaevi 2. müdürü Fazlı Çiftçi, infaz koruma başmemuru Ahmet Şahin ile infaz koruma memurları Yılmaz Kaya, Şakir Şengül ve Seyfi Utlu hakkında 'efrada suimuamele' suçundan dava açtı.
Bu sanıkların üç aydan üç yıla kadar hapislerini talep eden savcı, şikâyetçi mahkûm Güneş hakkında ise 'görevli memurlara karşı etkili eylem' suçundan 18 aya kadar hapis isteminde bulundu. İşte F tipinde kötü muamele iddiasının tartışıldığı dava iddianamesi:
"Mehmet Güneş, müşteki sanıklar tarafından üst araması yapmak isteyen diğer müşteki sanıklara karşı koyarak bağırıp çağırdığı, slogan attığı, bu sırada zor kullanmaya yetkili memurların sanığı etkisiz hale getirdikleri, müşteki sanık Mehmet Güneş'in de infaz koruma memurlarına saldırarak Şakir Şengül ve Alaattin Ercan'ın doku hassasiyeti içerecek derecede yaralandığı anlaşılmıştır."