Garibaldi'ye Bodrum sürprizi

Garibaldi Gömlekleri'nin sahibi Özkan Akkayagil, usulsüz kredi, döviz ve vergi kaçakçılığı iddialarıyla ve 14 kişiyle birlikte gözaltına alındı.

MUĞLA - Garibaldi Gömlekleri'nin sahibi Özkan Akkayagil, usulsüz kredi, döviz ve vergi kaçakçılığı iddialarıyla ve 14 kişiyle birlikte gözaltına alındı. Dolandırıcılık ve ev kurşunlatmak suçlarından bir süre önce tutuklanıp, ardından serbest bırakılan
'gömlek kralı' Akkayagil'le ilgili Bodrum'da operasyon başlatıldı. İddialara göre Akkayagil, Halk Bankası Bodrum Şubesi'nden usulsüz kredi kullandı ve bu parayla Dürüst adında iki döviz bürosu, Safir adında iki kuyumcu dükkânı ve bir Tekel büfesi açtı. Akkayagil bu işletmeler için ruhsat almazken, polis ve vergi dairesi de göz yumdu. İzmir DGM'nin talimatıyla altı aydır süren takip operasyona dönüştü.
Bir başkomiser
Polis ekipleri, Özkan Akkayagil, eşi Nazan Akkayagil, Dürüst Döviz Bürosu' nun resmi kayıtlardaki sahibi Raşit Kunduzcu, Bodrum Emniyet Müdürlüğü'nde şube amiri başkomiser Ahmet Yılmaz, Vergi Dairesi Müdürü Orhan Şahin, Turgut Serin, Yıldırım Serhat Kilerci, Güngör Baykurt, Mehmet Şahin Şevk, Abdullah Kant, Ümit Yaman, Ahmet Uğur Subaşı, Muammer Veliler ve Bülent Coşkun gözaltına aldı. Zanlılar arasında Halk Bankası'ndan dört memur, malulen emekli bir polis memuru, emekli bir özel harekât
polisi, Akkayagil'in döviz ve kuyumcu dükkânlarında çalışanların da bulunduğu öğrenildi.
Zanlıların işyerleri ve evleri aranırken, toplanan bir oda dolusu evrak Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.
Operasyonun, 15 milyon dolarlık (yaklaşık 19 trilyon) usulsüz kredi kullanımı, döviz ve vergi kaçağı soruşturması kapsamında yapıldığı kaydedildi.