Garih cinayeti çözümsüz gibi

Adli Tıp'ın raporu: Üzeyir Garih'in, polisin ele geçirdiği beş bıçak dışında bir bıçakla öldürülmüş olma ihtimali yüksek.
Haber: DEMET BİLGE / Arşivi

İSTANBUL - İşadamı Üzeyir Garih'in dört ay önce Eyüp Mezarlığı'nda öldürülmesiyle ilgili olarak ortaya çıkan yeni bilgiler kafaları karıştırıyor.
Adli Tıp raporunda cinayetin, olaydan sonra ele geçirilen beş bıçak dışında başka bir bıçakla işlenmiş olabileceği belirtildi. Raporda Garih'in sağ kulağının arkasında da bir yara bulunduğu ancak nedeninin tespit edilemediği yazıldı.
Eyüp 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada Hasdal Askeri Cezaevi'nde tutuklu sanık Yener Yermez ile Garih ailesinin avukatı Taner Çöğenli hazır bulundu. Cinayetin bir numaralı tanığı Pınar Konuşkan ise adres değişikliği nedeniyle kendisine ulaşılamadığı
için duruşmaya gelmedi. Garih'in oğlu İzzet Garih, mahkemeye gönderdiği dilekçede,
"Yener Yermez'den davacıyım. Mahkemenizde psikolojik durumum nedeniyle bulunamadım" dedi. Mahkeme heyeti, İzzet Garih'in yazılı ifade vermesini yeterli buldu.
Mahkemi heyeti başkanı Ali Asker Kazak, cinayetle ilgili olarak Adli Tıp Kurumu'nca hazırlanan raporu tutanağa geçirdi. Raporda, olaydan sonra adli emanete alınarak, kuruma gönderilen beş bıçağın incelendiği belirtildi. Söz konusu bıçakların Garih'in vücudundaki yaraların açılmasında kullanılıp kullanılmadığına ilişkin kesin bir kanı oluşmadığının belirtildiği raporda, yaraların 'beş bıçaktan biri, hepsi ya da buna benzer başka bir bıçakla işlenmiş olabileceği' belirtildi.
Yaraların tek yüzü keskin bıçakla açıldığının vurgulandığı raporda, Garih'in sağ kulağındaki yaranın nedeninin tam olarak anlaşılamadığı, bunun bıçak yarası olmayabileceği kaydedildi.
Hangisi yalan söylüyor?
Duruşmada tanık olarak dinlenen otoparkçı Ayhan Yıldız'ın ifadeleri de Yermez ile Konuşkan arasındaki ilişkiyi aydınlatamadı. Yıldız, Konuşkan ile Yermez'in birbirini tanıdığını iddia etti, ancak cinayet günü olay yerinde sadece Yermez'i gördüğünü söyledi. Konuşkan, olay günü Yermez'le mezarlıkta birlikte olduğunu söylemişti. Yermez ise ısrarla Konuşkan'ı tanımadığını iddia etmişti.
Yermez tepki gösterdi
İfadesinde Yermez'in daha önce de arkadaşlarıyla mezarlığa geldiğini ve uyuşturucu kullandığını iddia eden Yıldız, Yermez'in rapor alabilmek için kendi kolunu kırdığını söyledi. Yermez'in uyuşturucu kullandığını çevredeki herkesin bildiğini öne süren Yıldız'a, Yermez, "Sen çok mu cesaretlisin?" diye tepki gösterdi. Yıldız'ın ifadelerini yalanlayan Yermez, Pınar Konuşkan'ı tanımadığını yineledi.
Duruşmayı erteleyen hâkim, gelecek oturumda Pınar Konuşkan, Ayhan Yıldız ve Yener Yermez'in yüzleştirileceğini açıkladı. Mahkeme, Eyüp Mezarlığı'nda 8 Ocak 2002 tarihinde yeniden keşif yapılmasını da karara bağladı.