Garih cinayetinde de 'Ergenekon kazısı'

Garih cinayetinde de 'Ergenekon kazısı'
Garih cinayetinde de 'Ergenekon kazısı'

Savcı Öz, Garih?in ?katili? Yermez?i ifadeye çağırdı.

İSTANBUL - ‘Ergenekon’ soruşturmasının halkaları giderek genişlerken, Üzeyir Garih cinayeti de kapsama alanına girdi. Ergenekon soruşturmasını yürüten Savcı Zekeriya Öz,  Garih’in ‘katil’i Yener Yermez’i ifadeye çağırdı.
İşadamı Garih, 2001 Temmuz’unda Eyüp Mezarlığı’nda bıçaklanarak öldürüldü. Yermez cinayetten müebbet hapse çarptırıldı. Ancak sekiz yıl sonra,  Ergenekon tutuklusu Adli Tıp’çı Doç. Dr. Ümit Sayın’ın bilgisayarında Garih ile ilgili dosyalar çıkınca dikkatler yeniden cinayete çevrildi. Yermez, önce avukatına Adli Tıp’çı Sayın’ın kendisine “Cinayeti dini nedenlerle işlediğini söyle” diye telkinde bulunduğunu anlattı. Sonra bir mektup yazarak şu iddialarda bulundu: “Bana cinayeti üstlenmem karşılığı vaat edilen miktar 1 milyon 500 bin dolar olup, kabul etmediğim takdirde ölümle tehdit edildim. Başka da çarem yoktu. ...”
Yermez’in avukatı Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurarak ‘yargılanmanın yenilenmesi’ talebinde bulundu. Bunların ardından dün önemli bir gelişme daha yaşandı. Mahkûm Yermez avukatıyla birlikte Ergenekon soruşturmasının yürütüldüğü İstanbul Adliyesi’ne götürüldü. Ancak Yermez’in ifadesinin, ‘tanık mı yoksa sanık mı’ olduğu belirlendikten sonra alınacağı belirtildi. Yermez için, savcılık, İstanbul’da kalması ve ifadesinin alınması konusunda talepte bulundu. Talebi kabul eden mahkeme Yermez’i Metris Cezaevi’ne gönderdi. Yermez’in ifadesi dört gün içinde alınacak. (Radikal)