Garih'in cep telefonu nasıl bulundu?

Üzeyir Garih'in cinayetten sonra kaybolan cep telefonunun nasıl bulunduğu sonunda netleşti.

İSTANBUL - Üzeyir Garih'in cinayetten sonra kaybolan cep telefonunun nasıl bulunduğu sonunda netleşti. 'Faile ulaşmanın en kolay ve en kesin yolu' olarak gösterilen cep telefonu şöyle bulundu:
Cinayetten sonra polis, Garih'e ait 520248511295820 IMEI numaralı cep telefonunu izlemeye aldı. İzleme sonucunda telefonu 25 Ağustos Cumartesi ve 26 Ağustos Pazar günü Hasdal Kışlası 6. Motorize Alay Komutanlığı'nda görevli Astsubay Nihat Özgür Baykurt tarafından kullanıldığı saptandı. Bunun üzerine polis, Baykurt'un ifadesini aldı. Baykurt, cep telefonunu 25 Ağustos Cumartesi günü er Yener Yermez'den aldığını bir süre kullandıktan sonra 27 Ağustos'ta iade ettiğini söyledi. Bunun üzerine polis ve askeri yetkililerin yakalamak üzere gittikleri Hasdal Kışlası'nda Yermez'in firar ettiği anlaşılırken Garih'in telefonu da aynı kışladaki er Mehmet Kızılkaya'nın görev yaptığı kantindeki çekmece içerisinde bulundu. Kızılkaya verdiği ifadede telefonu 27 Ağustos günü Yener Yermez'den aldığını, karşılığında ise kendi telefonu ile 25 milyon lira para verdiğini söyledi.
'İki dakikada belirlenir'
Uzmanlar cep telefonu takiplerinin en önemli unsurunun telefonların kimlik numarası olan 'IMEI' olduğunu söyledi. Cep telefonuyla bağlantı kurmanın baz istasyonu yoluyla mümkün olduğunu belirten uzmanlar, matematiksel hesaplamalarla telefonun baz istasyonuna ne kadar uzaklıkta ve hangi koordinatlarda olduğunun tespit edildiğini bildirdi. Bu işlemler ise 2-3 dakikada yapılabiliyor.