Garih'te yine fiyasko

Sürekli sızıntı
Üzeyir Garih cinayetinin hemen ardından 13 yaşındaki F.N.'yi 'katil' olarak gözaltına alan polis dün de Yener Yermez'in 'kız arkadaşı' Pınar Konuşkan'ın cinayeti itiraf ettiği bilgisini basına sızdırdı.
Kan tahlili
Bu bilgilerle haber yapan televizyon kanalları dün gün boyu cinayeti çözülmüş gibi gösterdi. Ancak yapılan kan tahlilinde Pınar Konuşkan'ın kanı Eyüp Mezarlığı'nda bulunan kanla uyuşmadı.
Özdemir rahatsız
Anadolu Ajansı da Konuşkan'ın polise cinayetle ilgisi olmadığı yönünde ifade verdiğini duyurdu. Emniyet Müdürü Özdemir "Sızıntıdan rahatsızım" dedi.
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi
ULAŞ YILDIZ / Arşivi

İSTANBUL - İşadamı Üzeyir Garih'in öldürülmesi olayıyla ilişkisi olduğu öne sürülen ve önceki gece gözaltına alınan Pınar Konuşkan ile üç arkadaşından alınan kan örneklerinin, Eyüp Sultan Mezarlığı'nda bulunan kan ile uyuşmadığı tespit edildi. Dün gün boyunca polisten sızan bilgilerle yapılan haberlerde Konuşkan'ın cinayeti itiraf ettiği belirtilip, çözülmüş gibi gösterilen Garih cinayeti soruşturmasında altı günde ikinci büyük fiyasko yaşanmış oldu.
Dün TV kanallarında katil zanlısı olarak aranan firari er Yener Yermez'le birlikte olduğu öne sürülen Konuşkan'ın sorgusunda Garih'i öldürdüğünü itiraf ettiği ve kendisinin de olaya karıştığı yönünde yapılan haberler üzerine baba Ali Konuşkan da işinden atıldı. Ancak olayın duyulması üzerine yeniden işe alındı.
Kanlar uyuşmadı
Bir televizyon programına katıldıktan sonra polisler tarafından Emniyet'e götürülen Eyüp Sultan Otoparkı'nın bekçisi Ayhan Yıldız'ın ifadeleri doğrultusunda Pınar Konuşkan ile Yermez'i tanıdıkları belirtilen üç kadının da aralarında bulunduğu sekiz kişi önceki gece gözaltına alındı. Daha sonra dört kişi sebest bırakılırken, Konuşkan ve arkadaşı üç kadının ise sorgusuna devam edildi.
Dün öğlen sağlık kontrolü için Şişli Etfal Hastanesi'ne götürülen kadınlardan, cinayetin işlendiği mezarlıkta bulunduğu öne sürülen ve bir kadına ait olduğu belirlenen kanla karşılaştırılmak üzere kan örnekleri alındı. Yapılan analizde Konuşkan ve arkadaşlarından alınan kanların mezarlıktaki kanla uyuşmadığı tespit edildi.
Çelişkili ifadeler
Konuşkan'ın gözaltına alınmasını sağlayan otopark görevlisi Ayhan Yılmaz ise dün öğleden sonra Emniyet'ten ayrıldı. Çıkışta basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yılmaz, olay günü Yermez ile Konuşkan'ı olay yerinde gördüğüne ilişkin iddialarla ilgili, "Ben öyle bir şey söylemedim. Polise bildiklerimi anlatım" dedi.
Ancak bu ifadelere karşın dün bazı TV kanallarında polis kaynaklı bazı haberlere yer verildi. Bu haberlere göre Konuşkan ifadesinde, cinayeti Yermez'in işlediğini ve kendisinin de olayda yer aldığını söylemişti.
Haberlerde, Konuşkan'ın mezarlıkta Yermez'le cinsel ilişkiye girmek istedikleri ancak Garih'in bunu görerek uyarıda bulunması üzerine de Yermez tarafından bıçaklanarak öldürüldüğünü anlattığına yer verildi. Anadolu Ajansı'nın haberine göreyse, daha önce 'cinayeti itiraf etti' denilen Konuşkan'ın Emniyet'te çelişkili
ifadeler verdiği belirtildi. Haberde, Konuşkan'ın olayla ilgisinin bulunmadığını söylediği anlatıldı.
'Kızım saftır'
Bu arada, Kanal D'nin dünkü ana haber
bülteninde Tuncay Özkan'ın sorularını yanıtlayan Konuşkan'ın babası Ali Konuşkan, gazete ve televizyonlarda çıkan haberler üzerine güvenlik görevlisi olarak çalıştığı fabrikadaki işinden atıldığını söyledi. Ancak yayın sırasında Kanal D'yi arayan fabrika sahibi Yavuz Güner işten atılma işleminin durdurulduğunu söyledi.
Eşinin ölmesi üzerine yeniden evlenen ve 1985 yılında kızı Pınar'ı Küçükyalı, oğlu Tamer'i de Göztepe Yetiştirme Yurdu'na verdiğini anlatan Konuşkan, "Kızım bir gün kendisini ziyaret eden üvey annesine yurttaki bir öğretmen tarafından evine götürüldükten sonra taciz edildiğini anlatmış. Tecavüz edilmiş de olabilir" dedi.
Eyüp'te yaşadıklarını ve oğlunun da hırsızlıktan sabıkalı olduğunu anlatan Baba Konuşkan, "Kızım yurttan ayrılmasından sonra evde çok sık kalmaz, zaman zaman evden kaçardı. Son bir yıldır görmemiştim. Kızım saftır, aptaldır, ot gibidir. Uyuşturucu kullanıp kullanmadığını bilmiyorum. Şüpheleniyordum. evden kaçar erkeklerle birlikte olurdu" dedi.
Kayseri'yi aramadı
Öte yandan, Yermez Kayseri'deki yakınlarıyla telefon irtibatını kesti. Önceki gece yarısı telefonla aradığı dayısı Ahmet Bayram,
"Yener bir daha aramadı" dedi. Bayram, ablası ve Yener'in annesi Fatma ile birlikte Nuri Has Mahallesi'ndeki evleri yerine bir yakınlarının oturduğu köye gittikleri ve medya mensuplarından uzak durma kararı aldıklarını söyledi.