Garip bir güvenlik önlemi

Sarıyer'de ABD Konsolosluğu'nun bulunduğu bölgede 24 saat çok sıkı güvenlik önlemleri alınıyor. Ancak bütün önlemlere rağmen bir hafta içinde üç eczane art arda soyuldu. Suçlular ise yakalanamadı.

İSTANBUL - İstanbul'da güvenlik önlemlerinin en sıkı tutulduğu semtlerden birinde, bir hafta içinde art arda üç eczane soyuldu. İstinye'ye taşınan Amerikan Konsolosluğu nedeniyle sık sık kimlik kontrolü yapılan ve polisin sürekli devriye gezdiği bölgedeki soygunlar, çevre halkını tedirgin etti.
Soygun zincirinde son halka İstinye Bağlar Mevkii Caddesi üzerinde bulunan Mesut Eczanesi oldu. Eczaneden 100 milyar liralık ilaç alarak kaçan soyguncular, geride sadece birkaç şişe şurup bıraktı. Hafta başında yine aynı semtte bulunan iki eczane birer gün arayla soyulmuştu.
Bir de sigorta darbesi
İstinye Bağlar Mevkii Caddesi'ndeki Mesut Eczanesi önceki gece 03.00 sularında soyuldu. Profesyenel hırsızlarca soyulduğu anlaşılan eczanede, depodakilerin yanı sıra raflardaki ilaçların tamamı çalındı. Polis parmak izine rastlamadı. Mesut Eczanesi sahibi Duygu Gezer, sekiz yıldır düzenli olarak sigorta yaptırdığı halde, kısa bir süre önce yeni bir şirkete geçeceği için sigortasını yenilemediğine dikkat çekti. Gezer, eczanede 100 milyar lira değerinde ilaç bulunduğunu belirtirken, "Yeni stok yapmaya başlamıştım. Daha açıp raflara yerleştirmemiştim, kolilerle götürmüşler. Aynı yerde bir haftada üç eczane soyuldu" dedi.
İstinye'deki eczane soygunları, hafta başında Nur Eczanesi'yle başlamıştı. Bir gün sonra, 500 metreilerideki Nurcihan Eczanesi'ne giren soyguncular, poşetlere doldurdukları ilaçları minibüse yüklerken polis tarafından fark edildi. Soyguncuların kullandığı Volkswagen marka minibüs daha sonra boş arazide bulundu, yapılan araştırmada çalıntı olduğu anlaşıldı.
Tüm raflar boşalmış
Nurcihan Eczanesi'nin sahibi Nurcihan Uygur da, "Dört senedir eczacıyım. Bunca yıl yaptığımız birikim, emek bir anda uçup gitti. Maalesef sigortamız yoktu. Özellikle bir ilaç da çalınmamış, bütün ilaçlar alınmış, içerideki bütün raflar boşaltılmış" diye konuştu.
'Soyguncular işi biliyor'
Eczacılar Odası İstanbul Şube Başkanı Zafer Kaplan, son aylarda İstanbul'da eczane soygunlarının arttığına dikkat çekti. Kaplan, "Bunu yapanların geçmişte eczanede ya da ecza deposunda çalışmış, işi bilen insanlar oldukları belli. Maalesef bu hırsızların yakalanmasına, pek rastlamıyoruz" dedi.
Bir haftada üç soygunun yaşandığı semt ise İstanbul'un güvenlik önlemlerinin en yoğun olduğu bölgelerden biri olmasıyla dikkat çekiyor. Amerikan Konsolosluğu'na olası bir saldırının önüne geçilmesi için yapılan ikamet ve işyerlerindeki sabıka sicil kaydı taramasının yanı sıra, semt sakinleri sık sık kimlik kontrolleri ve polis ekip otolarıyla devriye kontrollerinin rutin olarak yapıldığını anlatıyor. Semt sakinleri, bu kadar güvenlik önlemine karşın bir haftada yapılan üç soygunun şaşkınlığını yaşıyor.