Garipoğlu ailesine operasyon

Garipoğlu ailesine operasyon
Garipoğlu ailesine operasyon

Amca Hayyam Garipoğlu çıkışta ?Güneydoğu?da da şehitler oluyor. Bu haberin bu kadar gündemde olmasının nedenini siz düşünün? dedi. FOTOĞRAF: ELVAN EZBER

Münevver Karabulut cinayetinden 5.5 ay sonra firari katil zanlısı Cem Garipoğlu'nun akrabalarının evleri arandı. 12 kişi ifade vermek üzere Emniyet'e götürüldü
Haber: ERTAN KILIÇ / Arşivi

İSTANBUL - Etiler’de bir çöp konteynırında başı vücudundan ayrılmış olarak bulunan Münevver Karabulut cinayetinin firari katil zanlısı Cem Garipoğlu’nu arayan polis, dün savcının talimatıyla zanlının dedesi, babaannesi, amcası, ablası ve kuzenlerinin evinde arama yaptı.
Karabulut’un cesedinin 3 Mart’ta bulunmasından sonra katil zanlısı Cem Garipoğlu firar ederken, soruşturmada baba Mehmet Nida Garipoğlu tutuklanmıştı. Soruşturmayla ilgili önemli gelişme Adli Tıp Kurumu raporu oldu. Bu raporda Karabulut’un boynundan alınan sürüntü örneğinde, otopsi sırasında alınan altı adet takma tırnağında ve Karabulut’a ait sutyenin sağ ve sol iç kısmından alınan örneklerde Garipoğlu soyağacındaki erkeklere ait olabilecek DNA profili saptanmıştı. Bu arada ağabey Levent Garipoğlu’nun savcılıkça ifadesi alınmış ve Adli Tıp’a sevk edilerek DNA örneği vermişti.
Soruşturmayla ilgili dün önemli bir gelişme yaşandı. Soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Faruk Erşen Yılmaz’ın talimatıyla harekete geçen polis ekipleri, Garipoğlu’nun dedesi Kasım, babaannesi Sakine, amcası Hayyam, kuzenleri Fulya ve Fatih Garipoğlu’yla birlikte ablası Handan Güleç, eniştesi Selçuk Güleç, yakını Sakine Güler, kuzenleri Emine ve Fatma Başer’le birlikte iki hizmetçiyi ifadeleri alınmak üzere emniyete götürdü.
Bu arada Garipoğlu ailesine mensup kişilerin evlerine de sabah erken saatlerde giden polis, firardaki Garipoğlu’ndan iz aradı. Emniyete getirilen kişilere, cinayet öncesi ve sonrası Garipoğlu’yla irtibat kurup kurmadıkları soruldu. İfade verip ayrılırken evinin rutin olarak arandığını söyleyen Hayyam Garipoğlu, “Bunun gibi cinayetler işleniyor. Bir iki gün basında yer alıyor. Güneydoğu şehitler oluyor gazetelerde iki sütün giriyor. Bu cinayetin bu kadar gündemde olmasının nedenini sizin düşenmeniz lazım” dedi.
Baba Süreyya Karabulut ise Habertürk televizyon kanalına yaptığı açıklamada Cem’in yakınları ile irtibatı bulunduğunu ve özellikle halası Handan Güleç’in çok şey bildiğini iddia etti.

700 bin avro bilmecesi
Karabulut’un ailesinin “Cem olay günü yakalandı ancak polis tarafından bırakıldı” iddiasını ihbar kabul eden savcılık olayı araştırmak için soruşturma başlatmıştı. Bu soruşturma kapsamında olay günü evde bulunup, polise teslim edildiği ve sonradan da kaybolduğu öne sürülen 700 bin doların akıbetinin de araştırıldığı belirtildi.