Garipoğlu üç ayda Çapkın'ın çemberine girdi

İstanbul İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, göreve başladığının ilk gününde Karabulut cinayetine ilişkin, "Her polis kendi çocuğunun katilini arar gibi arıyor" dedi ve baskınlar için düğmeye bastıÜç baskında; işadamı amcası Hayyam Garipoğlu’nun da aralarında olduğu 18 yakını ve dokuz çalışanları gözaltına aldı.
Çapkın, göreve geldiği temmuz ayında öncelikle bu cinayete eğildi. Bu süreçte baba Süreyya Karabulut, Cem Garipoğlu’nun cinayet günü yakalandığını fakat polislerce para karşılığında bırakıldığını iddia edince soruşturma açıldı. Hemen sonra Karabulut Ailesi, Asayişten Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Tekin Akdoğan’la görüştü. Ziyarete eşlik eden CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, görüşme sonrasında, “Ciddi bir duyarlılık gördük” dedi. Baba Karabulut ise “Akdoğan yüreğimize su serpti. Söz verdiler” diye konuştu.

Amca, dede, hala...
Garipoğlu ailesine yönelik ilk operasyon, geçen ay yapıldı. Savcının talimatı üzerine Cem Garipoğlu’nun dedesi Kasım Garipoğlu, babaannesi Sakine Garipoğlu, amcası Hayyam Garipoğlu, yengesi Emine Başar ve amcasının kayınvalidesi Fatma Başar, ağabeyi Levent Garipoğlu, kuzenleri Sakine Güleç, Fulya Garipoğlu ve Fatih Gariboğlu, halası Handan Güleç ve eniştesi Selçuk Güleç ile hizmetçileri Besra Alivan, Asayiş Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. Baskında evlerdeki dört bilgisayara da el konuldu.
İlk baskından sonra savcılığa bir ihbar mektubu ulaştı. Bunun üzerine Garipoğlu ailesinin şirketlerinde çalışan dokuz kişinin ifadesi alındı.
Üçüncü aşamada ise Cem Garipoğlu’nun anneannesi Saadet Erol, dayıları Serhat ve Sedat Erol, amcası Nizam Garipoğlu, yengesi Tijen Garipoğlu ve teyzesi Zehra Erol’un evlerine operasyon yapıldı. Aramalarda bilgisayarlara el konulurken, altı kişi de gözaltına alındı. Anneanne Saadet Erol, “Parmak kadar çocuk, mümkün değil yapamaz. Onun yaptığına inanmıyorum” derken basını da “Çocuğu çok korkuttunuz” diye suçladı.
Ardından baba Karabulut ile Garipoğlu ailesinin ‘para pazarlığı yaptığı’ iddiasıyla ilgili ‘aracı’ Cemil Baran gözaltına alındı, Baran’ın görüştüğü gazeteci Kadir Çelik ifade verdi. Ve Cem Garipoğlu Çapkın’ın “Daralıyor” dediği çembere sıkışıp teslim oldu.