Garipoğlu'nun 'son hali' yollanmış

Garipoğlu'nun 'son hali' yollanmış
Garipoğlu'nun 'son hali' yollanmış

Münevver Karabulut?un katil zanlısı Garipoğlu?nun fotoğrafları Kapıkule?yi harekete geçirdi. Sınırdan giriş çıkışlarda fotoğrafla karşılaştırma yapılıyor. FOTOĞRAF: FIRAT KESKİNKILIÇ / DHA

Vali Güler, sınır kapılarına Cem Garipoğlu'nun son sakallı fotoğraflarını 'ek olarak' yolladıklarını söyledi

İSTANBUL - Vali Muammer Güler, başı kesilen Münevver Karabulut’un katil zanlısı Cem Garipoğlu’nun sınır kapılarına yollanan fotoğraflarının, elde edilen son fotoğrafları olduğunu ve ek bilgi olarak geçildiğini söyledi.
İstanbul Emniyeti’nin, Garipoğlu’nun fotoğraflarını olaydan iki buçuk ay sonra sınır kapılarına gönderdiği eleştirilerine karşılık Güler dün basın toplantısı yaptı. Güler, toplantıda, ‘gecikme olmadığını’ savundu:
“Karabulut 3 Mart’ta öldürüldü, 4 Mart’ta güvenlik birimleri ve sınır kapılarına bildirildi. Zanlının yakalanamaması ve yurtdışına kaçtığı şüphesi üzerine 17 Nisan’da difüzyon kararı çıkarıldı, 30 Nisan’da kırmızı bültene çevrildi. Bütün dünyada bu şahsın aranması ve bulunduğu takdirde Türkiye’ye iadesi istendi. 12 Mayıs’ta İl Emniyet Müdürlüğü, Garipoğlu ile ilgili elde ettiği son fotoğrafları da ilgili birimlere gönderdi. Bunun gönderilmesi ek bilgi anlamında. Şahsın yakalanması ve tanınmasına yardımcı olacak unsur olarak gönderildi. Sakallı bir resmidir. Yoksa ‘79 gün geç kalındı, ilk defa gönderildi’ ifadeleri doğru değil. Başlangıçta ele geçen fotoğraflar sadece evinde ele geçenlerdi. Ama değişik mekân ve kılıklardaki fotoğrafları gönderildi. Bu olayda asla gecikme yok. Deliller tümüyle ele geçirilmiştir, çarpıtılacak ve yanıltacak bir unsur da bırakılmamıştır.”
Güler, ÇYDD Genel Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan’ın cenaze törenine katılmaması yönündeki eleştirilere de “Cenaze töreninde aldığımız tedbirlerle biz oradaydık. İlla fotoğrafta yer almak hevesimiz yok” dedi. (aa)