Gasp var, çatışma var, öldürme var, suçlu yok

Uğursuz gece
İzmir Karşıyaka'da, 18 Şubat 2006 gecesi saat 00.10'da maskeli üç kişi, bir marketi soydu. Sonra başka caddede üç kişi silahları, marketçi Arif Hikmet Özdemir ve eşine doğrulttu. Özdemir de silahını çekince soyguncular kaçmaya başladı. Bülent Vardar isimli soyguncu vuruldu ve hastanede öldü.
Kamera var
Daha sonra Ali Yolcu ve Emre Şevik adlı iki kişi, soygun zanlısı olarak yakalandı. Güvenlik kameraları vardı, ama maske yüzünden teşhis yapılamadı. Özdemir, 'tahrik altında kasten adam öldürmek'ten, Yolcu ve Şevik'se, iki yağma suçundan yargılandı. Her üç kişi de dört ay sonra tahliye edildi.
'Müvekkilim haklı'
Mahkeme kararı şöyle: Özdemir cinayetten beraat etti, ruhsatsız silahtan aldığı mahkûmiyet de paraya çevrildi. Ancak, Yolcu ve Şevik de 'kesin delil olmadığı için' beraat etti. Yani, iki gasp ve bir ölüme rağmen kimse mahkûm olmadı. Özdemir'in avukatı: Müvekkilim yönünden karar doğru.
Haber: BAHRİ KARATAŞ / Arşivi

İZMİR - Ortada iki gasp olayı, bir çatışma ve bir ölüm vardı, sonuçta herkes 'beraat' etti. Gaspçıyı öldüren marketçi 'tahrik altında kasten adam öldürmek' suçundan müebbet hapis cezası istemiyle yargılanırken, suçu meşru müdafaa kapsamında bulunarak serbest bırakıldı. Gasp olayının diğer iki zanlısı ise kar maskeleri nedeniyle belirlenemedikleri ve atılı suçun unsurları oluşmadığı gerekçesiyle özgürlüklerine kavuştu.
İzmir'in Karşıyaka ilçesinde 18 Şubat 2006'daki ilk soygun, saat 00.10 sıralarında Örnekköy Semti 6007 Sokak 14 numaradaki markette meydana geldi. Markete giren kar maskeli üç kişi silahlarını çekti. Namlunun ucunda bulunan 35 yaşındaki Kemal Biçer kıpırtısız beklerken, saldırganlar kasadaki 1000 YTL'yi alıp, plakası belirlenemeyen otomobille kaçtı. Biçer soygunu polise bildirdi. Aranan gaspçılar bir saat sonra yeniden ortaya çıktı.
Tabancısını çıkardı...
Bu kez hedef, Arif Hikmet Özdemir'in Yeni Girne Caddesi'ndeki marketiydi. İfadelere göre, silahlarını maket sahibi ile eşi Tülin Özdemir'e doğrultan saldırganlar, kasadaki paraları istedi. Soğukkanlı davranan Arif Hikmet Özdemir, elindeki 800 YTL parayı alıp kaçmak isteyen soygunculara dolaptan aldığı tabancayı doğrulttu. Bunun üzerine şaşıran soyguncular dışarı koşarak kaçmak istedi. Özdemir ile kaçan soyguncular arasındaki silahlı çatışmada, 30 yaşındaki Bülent Vardar boynundan vuruldu. Arkadaşlarını bırakan iki saldırgan ise kaçtı.
Özdemir eşiyle markete dönüp 155 Polis İmdat Hattı'nı ararken, hırsızlıktan sabıkalı olduğu anlaşılan Bülent Vardar kaldırıldığı hastanede öldü. Daha sonra, diğer gaspçılar oldukları iddia edilen Ali Yolcu ve Emre Şevik yakalandı. Soygun anı ise güvenlik kamerasına kaydedilmişti, ancak kar maskeli soyguncular tanınamıyordu.
Dört ay tutuklu kaldılar
Mahkemeye sevk edilen market sahibi Özdemir ile gasp zanlıları Ali Yolcu ve Emre Şevik tutuklandı. Karşıyaka 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davada Özdemir, 'tahrik altında kasten adam öldürmek'ten müebbet hapis cezası, Yolcu ve Şevik ise iki yağma suçundan 40'ar yıl hapis istemiyle yargılandı. Dört ay tutuklu kalan üç kişi, ilk duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.
Son duruşmaya tutuksuz yargılanan üç kişi ile avukatları Veysel Gültaş, Gökhan Pekcan ve Gültaç Çakal katıldı. Özdemir savunmasında, "Tehdit edip 'Paraları ver, yoksa öldürürüz' dediler. Elimdeki paraları aldılar, kasada başka para ve kontör aradılar. Bulamayınca çıktılar. Çıkarken biri ateş etti. Eşim korkudan yere yığıldı. Ben de korunmak amacıyla ateş ettim. Amacım korkutmaktı. Yoksa onlar bizi öldürebilirdi" dedi. Avukatı Veysel Gültaş da suçun meşru müdafaa olduğunu belirtip beraat istedi. Mahkeme talebi yerinde gördü. Cinayet suçundan beraat eden Özdemir'in, ruhsatsız silah taşımaktan aldığı 10 ay hapis ve 375 YTL para cezası da ertelendi.
Yolcu ve Şevik ise her iki marketteki yağma suçundan önce 15'er yıl hapis cezasına çarptırıldı. Daha sonra da mahkeme heyeti, zanlıların maskeler nedeniyle tanınamadığı ve üzerlerine atılı suçları işlediklerine dair inandırıcı delil elde edilmediği gerekçesiyle ikisinin de beraatine karar verdi.