GATA açılışında laiklik uyarısı

Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ancak ortak paydada birleşen ülkelerde istikrarın sağlanabileceğini söyledi.

ANKARA - Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ancak ortak paydada birleşen ülkelerde istikrarın sağlanabileceğini söyledi. GATA Askeri Tıp Fakültesi ve Hemşirelik Yüksek Okulu'nun 2001-2002 eğitim ve öğretim yılı törenine katılan Büyükanıt şöyle konuştu:
"Atatürkçü düşünce sistemini öğrenmek önemlidir. Ancak, asıl olan, yaşam tarzlarını bu düşünce sistemine uygun bir davranış biçimi haline getirmektir. Ortak payda oluşturamayan ülkeler, çatışma ortamı içindedir. Bizim ortak paydamız, Atatürkçü düşünce sistemi kapsamında ve üniter yapısı içinde laik ve demokratik Türkiye'dir. Bu ortak paydada birleşmeyen her hareket, ulusumuzun ve vatanımızın düşmanıdır ve mücadele edilmelidir. Atatürkçü düşünce sistemi tek neferinizdir."
Kara Harp Okulu'nda yeni eğitim-öğretim yılı da dün başladı. Çeşitli branşlarda dereceye giren öğrencileri ödüllendiren Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hilmi Özkök, "Bir dahaki sefer, aranızda bayan Harbiyeliler'i de görmek istiyorum" dedi.