@ismailsaymaz

GATA bilgisayarından Hatemi'ye tehdit gelmiş

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Hatemi'ye, Papa 16. Benedictus'un Türkiye'ye gelişi sırasında yazdığı 'Papa hoşgeldi' başlıklı yazıdan sonra...
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul Üniversitesi (İÜ) Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Hatemi'ye, Papa 16. Benedictus'un Türkiye'ye gelişi sırasında yazdığı 'Papa hoşgeldi' başlıklı yazıdan sonra, 'Papa'nın yanında çukurunu hazırla, şerefsiz' diye bir tehdit e-mail'i aldı. E-mail'e 'ayetle' karşılık veren Hatemi'ye, 'Mesajınız iletilememiştir' diye yanıt geldi. Bu yanıtta, mesajın iletilemediği adres, Gülhane Askeri Tıp Akademisi'ne (GATA) aitti.
'Allaha bıraktım'
Hatemi, bu e-mail üzerine ne bir suç duyurusunda bulundu ne de bir yazı yazdı. Kendi deyimiyle, sadece 'tevekkül' etti: "Şikâyette bulunmadım. 'Kim uğraşacak' dedim. Türkiye'de bilhassa bunu yazmak, tehlikeli. Belki başıma iş açacaktı. Allaha bıraktım."
Hatemi'ye yönelik tehditler, AGOS'un Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dint'in 19 Ocak'ta öldürülmesinden sonra iyice arttı. Bunun üzerine Hatemi'ye bir 'koruma' tahsis edildi. Hatemi, Dink'in öldülmesiyle endişelere yol açan 'karanlık odakların' ortaya çıkarılması gerektiğini söylüyor: "Bunları yazınca zaten tehdit aldık. Hukuk devletinde bu gibi hastıklar olur mu? "