'GATA ile ilgili iddialar mesnetsiz'

'GATA ile ilgili iddialar mesnetsiz'
'GATA ile ilgili iddialar mesnetsiz'

Emekli Albay Uğur da Haseki?de Ergenekon tutuklusu ve JİTEM kurucusu Emekli Albay Hasan Atilla Uğur, kalp rahatsızlığı nedeniyle dün Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi?ne getirildi. (Radikal) FOTOĞRAF: ELVAN EZBER

Genelkurmay Başkanlığı Ergenekon davası tutuklularının GATA'ya sevki ile haberler için 'İddialar çirkin ve mesnetsiz' dedi

ANKARA - Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak, Ergenekon soruşturması çerçevesinde gözaltına alınan emekli Orgeneraller Hurşit Tolon ve Şener Eruygur ile emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün sağlık durumları ile ilgili olarak GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi’ne yönelik iddiaların ‘çirkin’ ve dayanaksız olduğunu söyledi. Gürak, TSK’ya yapılabilecek en büyük kötülüğün, TSK’yı siyasete çekmeye çalışmak olduğunu ifade etti.
Tuğgeneral Gürak, dünkü haftalık basın bilgilendirme toplantısında, 17 Şubat’ta vefat eden tiyatro sanatçısı Gazanfer Özcan’a Allah’tan rahmet, ailesine, sanat camiasına ve yüce Türk milletine baş sağlığı dileklerini ileterek başladı.
Gürak ardından ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan emekli generallere yapılan işlemler hakkında, basında ‘GATAgulli’ olarak nitelendirilen sevklerle ilgili açıklamalarda bulundu. Ceza ve infaz kurumlarından hastanelere nasıl hasta gönderileceğinin 5275 sayılı Kanun’da belirtildiğini vurgulayan Gürak, bu kanunun uygulanmasının ‘adli yargının kontrolünde olduğunu’ hatırlattı.

ERUYGUR: Gürak, Emekli Orgeneral Eruygur’un Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde Eylül 2008’de ağır bir ameliyat geçirdiğini belirtti. Eruygur’un tutukluluk halinin kaldırıldıktan sonra ekim de GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi’ne nakledildiğini anımsattı. 

TOLON: Tuğgeneral Gürak, Adli Tıp Kurumu 3. Adli Tıp İhtisas Kurulu’nun 29 Aralık 2008 tarihli kararıyla emekli Orgeneral Tolon’un tedavisinin tam teşekküllü bir hastanede yapılmasına karar verildiğini ifade etti. Tolon’un 5275 sayılı Kanun’a uygun şekilde yapılan sevk ile GATA’da tedavisine başlanıldığını, tedavisi devam ederken ilgili mahkemece tutukluluk halinin kaldırıldığını anımsattı. 

ERSÖZ: Gürak, Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin sağlık kurulu raporu ile emekli Tuğgeneral Ersöz’ün  tam teşekküllü bir hastanede tedavi edilmesinin kararlaştırıldığını hatırlattı. Ersöz’ün bu karar doğrultusunda Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi’ne sevk edildiğini anlattı. 

‘MESNETSİZ İDDİALAR’: Gürak, şöyle konuştu: “Hal böyle iken, yapılan bütün işlemler ilgili kanun ve mevzuat içinde, Adalet Bakanlığı’nın gözetiminde yürütülmesine rağmen TSK’nın bir kurumu olan GATA Haydarpaşa Eğitim Hastahanesi’ne ilişkin olarak ortaya atılan çirkin iddialar, hiçbir mesnede dayanmadığı gibi bu iddiaları ifade edenler de iyi niyetten uzak kişi ve kurumlardır. Ayrıca, şu anda ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya olan söz konusu emekli generallere karşı yürütülen bu kampanyalar da etik ve insani değerlerle bağdaşmayan davranışlardır.”

‘TSK SİYASETE KARIŞMAZ’: Gürak, bazı eski TSK mensuplarının Atatürkçü Düşünce Derneği benzeri derneklere üye olarak siyaset yaptığı yönündeki haberlere de atıfta bulunup şöyle konuştu:
“TSK personeli sadece kanun ve yönetmeliklerde yazılı niteliklerle değerlendirilir. Örneğin personelin siyasi partilere olan yakınlığı ile değerlendirilmesi TSK’yı siyaset içine çekmekle eşanlamalı olup böyle bir düşüncenin ifade edilmesi TSK’ya yapılabilecek en büyük kötülüktür: TSK’dan emekli personelin kamuoyuna yansıyan görüşleri tamamen o görüşleri ifade eden kişilerin görüşleri olup, bunların TSK görüşü olarak gösterilmesi doğru değildir. Genelkurmay Başkanlığı’nın emekli personelin faaliyetlerine yönelik kısıtlama koyması da söz konusu olamaz.” (Radikal)

‘Ergenekon soruşturması yok’
Genelkurmay Başkanlığı İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Metin Gürak’a, Genelkurmay Başkanlığı’nca Ayışığı ve Sarıkız adlı darbe girişimi iddiaları üzerine soruşturma açıldığı yönünde hafta içinde çıkan haberler de soruldu.
Tuğgeneral Gürak bunun üzerine “Daha önceki haftalık bilgilendirme toplantılarında açıklandığı şekilde, askeri yargıya intikal eden konular dışında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Genelkurmay Başkanlığı tarafından başlatılan geniş çaplı soruşturmaların açıldığı haberi doğru değildir” dedi.