Gay sevgili adaletin peşinde

Gay sevgili adaletin peşinde
Gay sevgili adaletin peşinde

İbrahim Can öldürülen sevgilisi için Üsküdar Adliyesi?ndeydi. FOTOĞRAF: ÖMER ERDEM / DHA

Kurşulanarak öldürülen Ahmet Yıldız'ın gay sevgilisi cinayet davasının duruşmasına geldi: İlişkimizden dolayı ailesi tehdit ediyordu. Adalet istiyorum
Haber: ÖMER ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Üniversite öğrencisi Ahmet Yıldız’ın geçen yıl ‘eşcinsel ilişki’ yaşadığı gerekçesiyle öldürülmesiyle ilgili davanın görülmesine başlandı.  Duruşmaya cinayetten sonra ‘can güvenliği’ olmadığı için yurtdışına giden ancak daha sonra adalet aramak için Türkiye’ye dönen Yıldız’ın sevgilisi İbrahim Can da katıldı. Olayda yaralanan AKP 1. Bölge Milletvekili Adayı Ümmühan Drama ve Uluslarası Af Örgütü’nden bir temsilci de mahkemeye katıldı.
Marmara Üniversitesi Fizik Bölümü öğrencisi Ahmet Yıldız geçen yıl temmuz ayında evinden dondurma almak için ayrılmıştı. Otomobiline binen Ahmet Yıldız’a başka bir araçtan ateş açılmış, ağır yaralanan 26 yaşındaki Ahmet Yıldız, kaçmak isterken bir eczane duvarına çarptıktan sonra hayatını kaybetmişti. Aynı olayda AKP 1. Bölge Milletvekili Adayı Ümmühan Drama da yaralanmıştı. 

Baba aranıyor
Daha önce de çifti tehdit ettiği iddia edilen ve olaydan sonra yakalanamayan baba Yahya Yıldız hakkında cinayetle ilgili olduğu gerekçesiyle dava açılmıştı. Davanın ilk duruşması dün Üsküdar 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Yıldız’ın sevgilisi İbrahim Can da duruşmadaydı.
Adliyede açıklama yapan ve cinayetten sonra Alman Konsolosluğu’nun da yardımıyla Türkiye dışına çıktığını belirten Can, “Sonra sevgilimin katillerinin bulunması için mücadele etmeye karar verdim. Sevgilim adına mücadele etme konusunda çok sayıda kuruluşun desteğini gördüm.
Olayda yaralanan Ümmühan hanım da davayı açarak bize çok yardımcı oldu. Sevgilim Ahmet Yıldız’ın katillerinin yakalanmamış olması hayret vericidir. Ailesinin ölüm tehditlerinde bulunduğunu birlikte savcılığa giderek bildirmiştik. Bir eşcinsel ayrımcılığı yaşadığımızı düşünüyorum. Benim sevgilim, bayan olsaydı durum böyle olmazdı, bunları yaşamazdık. Ancak bu da benim tercihim kimseyi ilgilendirmez” diye konuştu.