Gay ve trans koğuşunda kamera yok

Gay ve trans koğuşunda kamera yok
Gay ve trans koğuşunda kamera yok

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Cezaevleri Alt Komisyonu’nun inceleme yaptığı Antalya L Tipi Cezaevi’nde gay ve trans mahkûmların diğer mahkûmlarla aynı koğuşta kaldığı ve bu durumdan “Dengemiz bozuldu” diye şikâyetçi oldukları belirtildi. Antalya L Tipi, Antalya E Tipi ve Alanya L Tipi cezaevlerinde Ak Partili Ayşe Türkmenoğlu ve Mehmet Metiner, CHPli Veli Ağbaba ve BDPli Murat Bozlak’ın katılımıyla yapılan incelemeler sonrası rapor hazırlandı. 

Suşi yiyip tuvalet önünde yatıyoruz 

Antalya E Tipi Cezaevi: “Heyetin gördüğü en kötü cezaevi. 25 kişilik koğuşta 36, 35 kişilik koğuşta 50 kişi kalıyor. Yemeklerde kıl ve böcek var. Mahkûmlar ‘Biz burada suşi yiyoruz’ diyor. Nedeni sorulduğunda, ‘Balık pişmediği için suşi oluyor’ yanıtını veriyor. Müşahade odasında dayak var. 50 kişilik bir koğuşta sadece bir tuvalet, bir banyo bulunuyor. Koğuşlara 280-320 TL elektrik parası geliyor, mahkûmlar bu parayı ödeyememekten şikâyetçi. Fare, hamamböceği, böcek çok yaygın. Mahkûmlar bu cezaevinde çırılçıplak aranıyor, bütün kıyafetleri çıkartılıyor. Bir mahkûm, ‘Bakan beye duyururuz, bir gün çıplak aramaya tanıklık etmesini isteriz. Bakan gelsin, nasıl utandığımızı görsün’ diyor.”
Antalya L Tipi Cezaevi: “Mahkûmlar tuvalet önlerinde merdiven boşluklarında, hatta üst üste yatıyor. Su sıkıntısı nedeniyle çamaşırlar yıkanamıyor. Gay ve translar aynı koğuşta kalıyor. ‘Dengemiz bozuldu’ diye şikâyet ediyorlar. Bir travesti, ‘Geldiğimde kadın görünümündeydim, şimdi öyle değilim’ diyor. Açık cezaevine gidememelerini eleştiren bir mahkûm, ‘Cinsel kimliğimizden dolayı ikinci kez ceza çekiyoruz’ diyor. Cezaevinde sadece bu koğuşta kamera yok.”
Alanya L Tipi Cezaevi: “IMC TV, Cem, Yol, Hayat ve Halk TV gibi muhalif kanallar gösterilmiyor. Engelliler ve yaşlılar için koşullar çok sorunlu. Mahkûmlar klozet olmadığı için tuvalet ihtiyaçlarını sandalyeleri keserek karşılıyor. Dayağın seslerinin dışarı yansımaması için ‘halılı oda’ uygulaması bulunuyor.”

Gül: Özgürlükle geri giden toplum yok

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Gül, “Tarih, evrensel insani değerlere bağlı ülkelerin daha huzurlu, istikrarlı ve müreffeh olduğunu göstermektedir. Özgürlüklerin alanını genişleterek geriye gitmiş tek bir toplum yoktur. Aksi yönde hareket edenlerin acı akıbetleri ise ortadadır. Günümüzde de halklarının özgürlük, haysiyet ve onurlu yaşam gibi meşru taleplerine kulak tıkayan rejimlerin akıbetinin ne olacağı bellidir” dedi.

Başbakan Erdoğan : Reformlar devam

Başbakan Erdoğan mesajında hükümet olarak, insan haklarının korunmasına ve geliştirilmesine yönelik çabaları kararlılıkla sürdürdüklerini belirterek ‘üstünlerin hukuku değil hukukun üstünlüğü’ anlayışını esas alarak bir dizi yenilik gerçekleştirdiklerini ve bu reform sürecini devam ettirme konusunda da azimli olduklarını söyledi. ( ANKARA /AA)