'Gay'ler hâlâ kızgın

Geçen yıl gemiyle geldikleri Kuşadası'na alınmayan eşcinseller bu yıl ilçeye toplu gelmekten vazgeçti.
Haber: NURAN ŞEFKATLİOĞLU / Arşivi

KUŞADASI - Geçen yıl gemiyle geldikleri Kuşadası'na alınmayan eşcinseller bu yıl ilçeye toplu gelmekten vazgeçti. İstanbul'da kırmızı halılar ve lokumlarla karşılandıkları
halde Kuşadası'nı unutamayan gay'ler, Türkiye'yi tur programından çıkardı. Gay'lerin kararı, turizmcileri üzdü.
Yılbaşında 2 bin gay'in Kuşadası ve Türkiye'ye gelmeyi programladığını belirten Laventa Mar Gemi Acentesi Temsilcisi Özer Esenkaya, seyahat acenteleri olarak İçişleri Bakanlığı'nın toplu girişi engelleyen genelgeyi kaldırması ardından ABD'deki gay klüplerine özür yazısı gönderdiklerini ancak etkili olamadığını anlattı. Esenkaya, "En az 2 milyon dolardan olduk" dedi.
Yunanistan'da kalacaklar
Gay örgütleriyle yaptıkları yazışmalar sonucu önce 2 bin gay'in Kuşadası ve Türkiye'ye gemilerle gelmeyi programa aldığını belirten Eserkaya, gelişmeleri şöyle anlattı:
"Haziran-ağustos döneminde gemilerle 2 bin gay'i bekliyorduk. Ancak geçen yıl Kuşadası'ndan geri çevrildiklerini,
İstanbul'daki kırmızı halılar ve lokumlar bile unutturamamış ki, vazgeçtiler. Geçen yıl yaşanan olumsuzluğun Türk turizmine verdiği zarar ortada. Bu organizasyon ülkemize en az 2 milyon dolar gelir getirecekti.
Bu turistler para harcamayı sever. Geçen yıl kaybımız 1 milyon dolardı. Bu yıl iki katı para kazanma şansımızı yitirdik. Gay'ler eylülde küçük gruplar halinde gelecek ve Meryem Ana ile Efes Antik Kenti'ni gezdikten sonra Yunan Adaları'na geçecek. Kuşadası'nda kalmayacaklar."
Kuşadası Ticaret Odası Başkanı Ali Ergül de geçen yılki skandalı eleştirerek, bu yıl çok ağır bir fatura ödendiğini söyledi. Ergül, "Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik kriz ortamında turizmde yaşanan olumlu gelişmeler ülkenin kurtuluşu oldu. Ama geçen yıl yaşanan uluslararası skandalla bu yıl binlerce dolar zarara uğruyoruz" dedi.
Skandalın öyküsü
Geçen yıl 6 Eylül'de 800 gay, Tura Gemi Acentesi'ne bağlı Olympie Voyager gemisiyle Kuşadası'na gelmiş, Efes ve Meryemana'yı ziyaret için yola çıktıktan kısa süre sonra durdurulup geri çevrilmişti.
Özür dilenmişti
Zorla gemilere bindirilmeleri uluslararası skandala yol açan gay'ler, Arap ülkelerinde bile böyle bir yasakla karşılaşmadıklarını belirterek tepki göstermişti. Kuşadası Belediye Başkanı Fuat Akdoğan'ın limanda çiçeklerle ziyaret ederek özür dilediği gay'ler, İstanbul'da kırmızı halılar ve lokumlarla karşılanmıştı.
Skandalın ardından İçişleri Bakanlığı, Türkiye'ye toplu girişi engelleyen genelgenin kaldırıldığını açıklamıştı. Yasağın kalkması üzerine seyahat acenteleri de ABD'deki gay kulüplerine yazı göndererek özür dilemiş ve Türkiye'ye gelmeleri durumunda en iyi şekilde ağırlanacaklarını bildirmişti. Bu gelişmelerin ardından Türk seyahat acentelerine yanıt veren gay kulüpleri bu yıl 2000'in üzerinde eşcinsel turisti getireceklerini belirmişti.